Usnadněte si nakládání s těžkým a objemným zbožím pomocí paletových systémů

3 min čtení 18 dubna 2023

Paletizace je jednou z nejrozšířenějších manipulačních metod. Výrazně zefektivňuje celý proces skladování a přepravy všech druhů zboží. Seznamte se se všemi jejími výhodami a přínosy.

Zjistěte, jaké druhy palet a doplňkového sortimentu můžete využít právě pro váš byznys tak, abyste šetřili lidské zdroje, čas, prostor i finance.

Co je paletizace

Paletizace je soustava, která umožňuje manipulovat s materiálem ve větších ucelených jednotkách/objemech. Její základní jednotkou je paleta, kterou lze efektivně, pomocí různého stupně mechanizace, překládat a přepravovat.

Je uzpůsobena k tomu, aby byla jednoduše – s na ní naloženým zbožím – manipulovatelná vidlicemi paletového či zdvižného vozíku, stohovacího zařízení či plně automatizované robotické jednotky.

8 hlavních výhod paletizace

  1. Umožňuje komplexní mechanizaci i automatizaci ložních, dopravních i skladištních operací.
  2. Snižuje pracnost manipulace se zbožím.
  3. Zvyšuje lepší využití skladovacích i přepravních prostor.
  4. Zrychluje a zpřehledňuje ložné operace (nakládka, vykládka).
  5. Snižuje nároky na lidské zdroje, zvyšuje výkon i bezpečnost pracovníků.
  6. Zvyšuje kapacitu výroby i obrátku zboží.
  7. Snižuje náklady na obalový materiál.
  8. Paletizační systémy a linky přispívají k rozvoji průmyslu.

Druhy palet

Palety rozlišujeme jednak podle provedení – na prosté, ohradové a skříňové. Dále podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny – na dřevěné a plastové. Nosnost palety vychází jak z jejího provedení, tak především z rozměrů.

Plastové palety

V RAJA nabídce najdete různé velikosti a typy palet, jak klasické plastové palety, tak extra lehké INKA lisované palety (váha od 3 kg), které jsou vyrobené z odřezků recyklovaného dřeva.

Kromě standardních rozměrů od 400×600 mm přes 600×800 mm či 800×1200 mm nabízíme i námořní palety 1140×1140 mm pro objemné zásilky.

INKA Palety z lisovaného dřeva

Příslušenství

Nedílnou součástí paletizace je i doplňkové příslušenství, které zvyšuje bezpečné balení a fixaci zboží a minimalizuje rizika jeho poškození při transportu. Rovněž eliminuje zranění pracovníků či poškození skladovacích prostor, manipulační techniky či vozidel.

  • Osvědčeným obalovým a fixačním materiálem jsou lepící pásky a stretch fólie. Ty jsou k dispozici ruční i strojní, čiré i v různých barvách.
  • K rychlému uchycení nákladu jsou používány vázací pásky, které jsou nabízeny v mnoha variantách: textilní, polyesterové, polypropylenové.

Pro oddělení předmětů na paletách či stabilizaci zboží využijete pěnové či kartonové proložky různé síly. K ochraně rohů a hran pak plastové či kartonové hrany různých tvarů a rozměrů.

nejlepší témata