Lepenka je nepochybně klíčovým materiálem v oblasti balení. A to nejen díky svým praktickým vlastnostem a široké využitelnosti, ale je to i cesta balení s ohledem na přírodu. Použít papír místo plastu je dnes nejoblíbenější způsob, jak balit šetrněji. A proto obliba tohoto obalového materiálů na trhu stoupá.  Jaké jsou možnosti výběru lepenek a jejich využitelnost? A jaký typ lepenky zvolit pro přepravu zboží?

Výběr správné tloušťky kartonu je klíčový

Ochrana výrobku během přepravy či skladování je závislá na výběru tloušťky kartonu. Čím je výrobek křehčí nebo těžší, tím větší ochranu potřebuje, a proto je obal silnější. Obalový průmysl nabízí hned několik možností vrstvení lepenky. Lepenka je složena z plochého, vlnitého a dalšího plochého papíru. Je možné ji sestavit z několika vrstev. Čím více drážek, tím je karton silnější a odolnější. Tomu se pak říká třívrstvá nebo pětivrstvá lepenka.

Třívrstvá lepenka je nejtenčí tloušťka lepenky. Je ideální pro balení lehkých výrobků, které nejsou citlivé na nárazy při přepravě a skladování. Je vhodná například k zasílání oblečení. Tato lepenka s jednou drážkou je obecně dostačující pro malé objednávky doručované v málo rizikových přepravních podmínkách. Je také vhodná pro položky s nízkou hodnotou.

Nahradí dobrý tlumící materiál silnější lepenka?

K zajištění výrobku v obalu se používá výplňový materiál, který omezuje nárazy na vnitřní stranu. Používá se také k oddělení různých předmětů, aby se netřely nebo do sebe navzájem nenarážely. Drážka kartonového obalu slouží k vyplnění mezery v obalech. Zabraňuje nárazům na vnější straně obalu, které by mohly poškodit samotný obal i výrobky uvnitř.

Pětivrstvá lepenka s dvojitým drážkováním je o 50% pevnější než lepenka s jednoduchým drážkováním. Je ideální pro ochranu křehkých výrobků nebo výrobků, jejichž hmotnost neumožňuje použití třívrstvé lepenky. Vydrží hmotnost až 40 kg, a proto se používá například k balení knih, dekorativních předmětů, malých domácích spotřebičů, nádobí a podobně.

Kdy zvolit zesílenou pětivrstvou lepenku?

Zesílená lepenka s dvojitou drážkou je o 50 % odolnější, je tlustší a obsahuje bariéru proti otřesům a riziku perforace. Obsahuje tlumič nárazů, který chrání obsah schránky v případě nárazu a vydrží zatížení až 70 kg. Je odolná proti prasknutí, vlhkosti, změnám teploty a svislému stlačení, a proto se doporučuje pro vývoz polotěžkých nákladů v obtížných přepravních podmínkách.

Sedmivrstvá vlnitá lepenka

Navzdory své nízké hmotnosti je sedmivrstvá lepenka s trojitou drážkou o 30 % pevnější než zesílená deska s dvojitou drážkou. Je to nejsilnější a nejlépe chránící typ, který umožňuje chránit obsah schránky v případě nárazu v důsledku kolize. Tento typ lepenky vydrží velmi těžké zatížení (až 500 kg). Je proto ideální pro krabice, které lze přepravovat na paletách, nebo pro přepravu velmi těžkých výrobků, jako jsou domácí spotřebiče nebo například nábytek.

Díky trojnásobné tloušťce je odolná proti prasknutí, vlhkosti, teplotním výkyvům a vertikálnímu stlačení. Je velmi pevná a lze ji opakovaně používat. Díky tomu je ještě úspornější a šetrnější k životnímu prostředí.  Její trojitá tloušťka stěny chrání velmi křehké předměty, jako jsou elektronické výrobky, umělecká díla nebo skleněné lahve. Díky svým vlastnostem se trojitá drážková lepenka doporučuje pro náročnou přepravu, vývoz a dlouhodobé skladování. 

Při správném výběru je třeba vzít v úvahu více faktorů

  • Správný rozměr šetří přírodu i náklady. Správná velikost a objem obalu hrají důležitou roli při snižování nákladů na přepravu a snaze redukovat množství odpadu. Správně zvolená velikost obalu je také zásadní pro bezpečí zboží. Pokud je krabice příliš velká, přepravované výrobky se v ní budou pohybovat, čímž se zvyšuje riziko poškození.
  • Povaha zboží určuje, jaký typ balení zvolit. Některé zboží je obzvláště citlivé na teplo, chlad, vlhkost atd. Jiné může představovat riziko, pokud se během přepravy rozbije nebo vylije (poškození jiného zboží, uvolnění toxických látek atd.). V takovémto případě se nejprve obrátit na odborníky, kteří navrhnou specifická obalová řešení. Existují například izolované lepenkové obaly na potraviny nebo farmaceutické výrobky. V nabídce jsou také kartonové obaly určené speciálně pro láhve.
  • Křehké zboží je třeba balit s opatrností. Pokud jsou přepravované výrobky velmi citlivé na nárazy, je vhodné do obalu vždy přidat tlumicí materiál. To je lépe ochrání. Zásadní je také vhodná velikost obalu, aby se do něj dal polstrovací materiál snadno integrovat. Pro přepravu křehkého zboží jsou vhodné také kartonové obaly s integrovaným polstrováním.
  • Obal jako vyjádření myšlenky firmy. Potřeba přidat hodnotu výrobku a přizpůsobit obal požadavkům firmě? Úprava tvaru kartonu, barev či přidání vzkazu, to jsou možnosti, které nabízíme svým klientům. Možností personalizace obalů je opravdu mnoho!

Kategorie: BlogEkologieKartonové krabice, kontejneryObalové tipy a technikyObalyProdukty
270 views

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vložte komentář

Toto pole fill