5 kroků, jak snadno, rychle a bezpečně zabalit nejen křehké zboží

4 min čtení07 srpna 2023

Rychlé a bezpečné balení

Zjistěte, jak efektivně zabalit balíky různých rozměrů tak, aby bezpečně ochránily zasílaný obsah. Díky sofistikovanému a rozsáhlému sortimentu balicích pomůcek a našemu návodu to zvládnete snadno a rychle.

Každý balík při přepravě odolává četným rizikům. Je vystaven otřesům během transportu po českých silnicích, opakovanému nakládání a vykládání, srážkám s dalšími balíky. Riziko pádu a poškození je vysoké. Použitím vhodných balicích postupů a potřeb předejdete poškození zboží.

1. Zvolte vhodnou obálku či krabici

Kartonové krabice představují nejuniverzálnější obalový materiál. Jsou ekologické, lehké, skladné i ekonomické. Nabízí neomezenou rozměrovou variabilitu. Podle čeho vybrat správný obal?

  • Krabice z třívrstvé vlnité lepenky (3VVL) jsou vhodné pro lehčí zásilky.
  • Krabice z pětivrstvé vlnité lepenky (5VVL) spolehlivě ochrání těžší zboží.
  • Obálky z lepenky a bublinkové obálky jsou vhodné pro přepravu malých a plochých předmětů. Plastové nepromokavé obálky pak oceníte při zasílání oblečení.
  • Speciální kartonáž, jako jsou například obaly na víno se separační mřížkou nebo dlouhé tubusy, využijete při zasílání specifických druhů zboží.

Hnědá klopová krabice 3VVL

 

Reliéfní papírová obálka

 

 

Tip: Balíte-li křehké zboží, je třeba počítat s dostatečným prostorem na ochrannou výplň. Myslete na to, že balík musí být kompaktní. Neměl by se nikde boulit, ani by z něj neměly vykukovat žádné části balených produktů.

2. Obalte jednotlivé zboží

Pokud zasíláte křehké zboží nebo produkty s citlivými povrchy, které jsou náchylné k poškrábání, nezapomeňte je před vložením do krabice či obálky dostatečně obalit. Zasíláte-li více kusů produktů v jedné zásilce, obalte každý zvlášť.

  • Balicí papíry a lepenky jsou ekologické, s kartonovou krabicí tvoří jednotný obal a snadno se recyklují. Jsou vhodné pro přepravu pestré škály produktů, především těch, kterým nehrozí při nárazu riziko rozbití.
  • Bublinková fólie dobře ochrání i křehké a poškození náchylné zboží. Čím větší vrstva, tím vyšší ochranu poskytuje.
  • Stretch fólie se hodí jako ochrana proti vlhkosti, protržení obalu zboží či segmentaci jednotlivých kusů produktů v rámci jedné zásilky.

3. Vyplňte volný prostor v balíku

Nezapomeňte vyplnit celý prostor v balíku. Výplň zabrání pohybu zboží v krabici a sekundárně ho ochrání při vibracích, nárazech či pádech. Na výběr máte z několika druhů výplňových materiálů.

Vzduchové polštářky v pytli

 

 

Výplňový materiál Flo-pak NATURAL

 

 

Papírová výplň v boxu

 

 

4. Uzavřete balík páskou

Nejčastěji používané lepicí pásky jsou vyrobené z PVC a PP. V RAJA sortimentu najdete ale i ekologické papírové pásky. Zalepte všechna otevřená místa a spoje. Pokud posíláte těžší balík, zajistěte ho navíc vázací páskou.

Lepicí pásky

 

 

PP vázací pásky

 

 

5. Nezapomeňte na správné označení

Adresu příjemce napište do pravé dolní části balíku a adresu odesílatele do levého horního rohu – nezapomeňte ji přeškrtnout. Pište čitelně a velkými písmeny. V případě, že si tisknete předpřipravenou etiketu přepravcem sami, nalepte ji do pravého horního rohu zásilky.

    nejlepší témata