Průvodce výstražnými etiketami

3 min čtení21 června 2022

Proč se na obaly lepí výstražné etikety a jaké jsou jejich typy? Co jsou to indikátory?

Účelem výstražných etiket na zásilkách je informovat dopravce, aby se zásilkou nakládal opatrně. Tyto informace je možné také nalézt přímo na krabici a nebo výstražné obalové pásce. Je potřeba vzít v potaz, že při použití takovéto nálepky si může dopravce účtovat dodatečný poplatek za manipulaci se zásilkou.

Výstražné etikety na balíky

Pro správné zabezpečení zásilky nestačí ji pouze zabalit do pevného obalu a zajistit ji uvnitř výplní. Je také nutné ji označit výstražnými etiketami. Ty na důležitosti získávají v okamžiku, kdy je přepravovaným předmětem sklo, či jiný křehký předmět, který je možno při přepravě poškodit (např. keramika, elektronika…).

Samolepky jsou dostatečně velké, aby byly dobře viditelné a obsahovaly jasné a čitelné nápisy. Mají výrazné barvy – obvykle červenou, bílou, černou a žlutou. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům a díky kvalitnímu lepidlu dokonale přilnou k povrchu. Symboly na nich jsou univerzální, takže je lez použít nejen na vnitrostátní, ale také na mezinárodní zásilky.

Typy výstražných etiket na balíky

Základní etikety se kterými se můžete setkat jsou tyto:

 • KŘEHKÉ/SKLO
  Tyto etikety jsou určeny pro přepravu nejen skleněných předmětů, ale i všech křehkých předmětů, které se mohou poškodit.

Etiketa křehké

 • ŠIPKY NAHORU
  Jsou povinné pro přepravu kapalných látek.
  Etiketa šipky nahoru
 • UDRŽUJTE V SUCHU
  Určeno pro přepravu zboží, které by mohlo být poškozeno vlhkostí.
  Etiketa udržujte v suchu
 • NEBEZPEČNÝ VÝROBEK
  informuje o druhu nebezpečí přepravovaných výrobků – pro všechny druhy dopravy (námořní, letecká, železniční a silniční).
  Etiketa nebezpečný výrobek
 • NESKLÁDAT NA SEBE
  Není doporučeno skládat jednotlivé obaly na sebe.
  Etiketa neskládat na sebe

Místo výstražných etiket je také možno použít výstražné pásky.

Indikátor naklonění

Kromě výstražných etiket máte možnost u společnosti RAJA pořídit i speciální indikátor náklonu Tilwatch. Jistotu pevného uchycení vám zaručuje použití kvalitní lepicí pásky 3M, vhodné jak na karton tak i dřevěné povrchy. Použití tohoto indikátoru opět výrazně zvyšuje bezpečnost vaší zásilky. Jak to funguje? Nalepíte indikátor na zásilku a po jejích obdržení přijímající zkontroluje výsledek. Červené zbarvení indikátoru značí, že se náklad během přepravy naklonil o 90° a více. V takovém případě máte možnost uplatnit reklamaci na dodací faktuře.

Indikátor naklonění

Indikátor vlhkosti

Indikátor vlhkosti najde se své využití při přepravě výrobků choulostivých na vlhkost, jako jsou kovy, elektronika, optické nástroje a další. Postup použití je velmi jednoduchý. Indikátor stačí umístit do přepravovaného obalu a v případě, že dojde k navýšení vlhkosti tak dojde ke změně jeho barvy a jednoduše odečtete úroveň dosažené vlhkosti.

Indikátor vlhkosti

 

  nejlepší témata