Vyznáte se v gramáži papíru?

5 min čtení 02 května 2017

Volba vhodného papíru pro tisk konkrétního dokumentu, který šetří kopírku, životní prostředí a taky finance, začíná u volby správné gramáže papíru. Gramáž papíru je parametr označující jeho tloušťku a robustnost, nikoli jeho váhu, jak by se mohlo na první pohled zdát. V Evropě a ve většině zemí světa, kromě Spojených států amerických, Kanady a Mexika, se používá standardizovaný model pro označování gramáže papíru, který je upraven normou ISO 563 o papíře, lepence a určení plošné hmotnosti.

Označení papíru podle mezinárodních norem

Tahle mezinárodní norma definuje gramáž papíru jako gram na metr čtvereční (g/m2), který je označován zkratkou gsm. Dle normy ISO 563, hmotnost jednoho listu papíru velikosti A0 definuje gramáž tohohle papíru, tak jako mezinárodní norma ISO 216 definuje, že papír velikosti A0 pokrývá plochu jednoho metru čtverečního. Jeden list papíru velikosti A0 s gramáží 80 gsm tak váží 80 gramů, papír s gramáží 100 gsm váží 100 gramů a tak dále.

Plošná hmotnost neboli gramáž papíru, používaná v Spojených státech amerických, je počítána jako hmotnost stohu 500 listů nenařezaného papíru, která se měří v librách (ang. pounds). Nenařezaný papír (ang. uncut paper) je termín označující velikost papíru ve výrobním procesu předtím než se nařeže na konkrétní velikost podle normy ISO 216. Při mezinárodním označování platí, že čím je gramáž papíru vyšší, tím je papír méně průsvitný a pevnější vůči ohybu i tahu. Tohle pravidlo ovšem neplatí při americkém systému označování gramáže papíru, kdy vyšší číslo gramáže nemusí označovat hrubší a silnější papír.

A proč je důležité orientovat se v gramáži papíru?

Důvodem nekvalitního tisku je v mnoha případech použití nevhodného papíru nesprávné gramáže. Použití papíru nevhodné gramáže může také způsobit poškození mechaniky tiskového zařízení. Kvalitu tisku a životnost tiskáren výrazně ovlivňuje gramáž, jas, průhlednost a textura papíru použitého pro tisk. Pro každou příležitost existuje vhodný druh papíru, který má sloužit ke specifickému účelu – na černobílý tisk každodenních poznámek, tisk faktur a prezentací, tisk katalogů nebo pozvánek na slavnostní událost.

Při výběru nejvhodnějšího typu papíru konkrétní gramáže je doporučeno zohlednit následující kritéria:

    • Plánujete barevný nebo černobílý tisk?
    • Plánujete tisknout jednostranně nebo oboustranně?
    • Plánujete velkokapacitní nebo kusový tisk?
    • Plánujete tisk jednoduchých obrázku a grafů nebo fotografií?
    • Plánujete tiskoviny použít pro interní účely nebo pro reprezentační účely?

Přehled gramáži papíru a jeho nejčastějším použití v tisku

Gramáž v gsm (ISO 536)Gramáž v lb (USA, Kanada)Použití
30-50 gsm20-35 lbNovinový papír, pauzovací papír
60-70 gsm40-50 lbSamopropisovací formuláře
70-90 gsm50-60 lbStandardní kancelářský papír, základní dokumenty pro každodenní tisk, životopisy, smlouvy, pracovní papír na poznámky, hlavičkový papír, faktury, objednávky, dodací listy
90-120 gsm60-80 lbPrezentace a reporty, oboustranní tisk
120-170 gsm80-90 lbStandardní letáky, plakáty a katalogy pro jednorázové účely
170-250 gsm90-110 lbPrezentační brožury a prezentační materiál, pohlednice, přání, jídelní a nápojové lístky, katalogy pro VIP partnery a klienty
250-300 gsm110-120 lbObálky, poukazy
300-400 gsm120-160 lbVizitky, pozvánky, poukazy, jmenovky, pohlednice a sváteční oznámení, exkluzivní tiskoviny luxusního vzhledu

Nejčastěji využívaný kancelářský papír má gramáž 80 g/m2. Tenhle typ papíru je bez povrchové úpravy a je vhodný pro černobílý jednostranný tisk menšího počtu kusů papíru. Barevní tisk na papíře s gramáží 80 gsm poskytuje syté převedení barev jen v případě speciální povrchové úpravy papíru.

Pro prezentace s barevnými prvky

Pro prezentace obsahující barevné grafy, tabulky a obrázky je nejvhodnější papír s gramáží 90 g/m2. Při tištění na papír s nižší gramáží by se mohlo stát, že dvě příbuzné barvy v grafech by po vytištění vypadaly téměř identicky a působily matoucím dojmem. Barevné manuály nebo reporty s větším počtem stran, které ušetří náklady díky oboustrannému tisku, je rovněž doporučováno tisknout na papír s gramáží 90 g/m2.

Tiskoviny, které slouží na prezentační účely firem, a které obsahují barevné grafické prvky, je doporučeno tisknout na prémiový papír s gramáží 90 až 120 g/m2, který je speciálně určen pro barevný tisk. Tenhle typ papíru má vysokou bělost a díky vyšší gramáži vytištěná data neprosvítají na druhou stranu listu.

Pro plakáty a katalogy

Papír s gramáží 120-170 gsm je nejvhodnější volba pro tisk standardních letáků, leporel, nebo plakátů. Představuje taky ekonomickou volbu při tisku velkého množství katalogů. Prezentační materiály firem, institucí, nebo korporací je doporučen tisknout na papír s ještě vyšší gramáží od 170 gsm do 250 gsm. Do téhle kategorie prezentačních materiálu patří jídelní a nápojové lístky, prezentační katalogy a brožury, pohlednice, přání a další tiskoviny, kterých primární účel je prezentovat a prodat.

nejlepší témata