Lepicí pásky Rajatape

Včera mi zavolal jeden dobrý zákazník, doslova z čista jasna: potřebuje prý nutně pásku z PVC. Má také několik pásek na skladě, ale nemá žádné tušení, o jaký materiál se jedná: PVC? Nebo přece jen PP?

Pro laika to mohou být nepodstatné rozdíly – navíc pokud se obě pásky na první pohled neliší. Pro profesionála hraje naproti tomu volby správné role ve skutečnosti velkou roli:

PVC je zkratkou polyvinylchloridu a je – jak nám, pohled do Wikipedie ukazuje – „amorfní termoplastickou umělou hmotou“. To činí pásku z PVC velmi odolnou.

Například PVC-balicí páska Rajatape navíc přilne – díky lepidlu z přírodního kaučuku – Na nejrůznějším povrchu a při teplotách do 60 °C. Tedy takový všeuměl. Naproti tomu. Páska z PP – zkratka pro polypropylen – je cenově levnější, ale méně stabilní a odolná proti protržení. Je vhodným řešením pro lehké krabice a dobře drží při pokojových teplotách – ale není to nic pro mrazáky nebo horka.

Jak tedy od sebe rozeznat pásku z PP a z PVC, když vypadají na první pohled stejně? Řešení nám nabízí snadný test pomocí propisovací tužky: napne se kousek pásky mezi stolem a rolí, propiska se uchytí jako historická dýka a probodne se páskou.

PVC lepicí páska
PVC lepicí páska
PVC páska
PVC páska

 

 

Výsledek Vás nenechá na pochybách: protrhne-li se díra úplně nebo praskne-li páska úplně – jedná se o pásku z PP. Zůstane-li v pásce díra, která se dále netrká, jedná se o pravou pásku z PVC. Pro úplnou jistotu je možné pásku roztáhnout do šířky: páska z PVC zůstane barevně stejná, PP se mléčně zbarví.

PP lepicí páska
PP lepicí páska

 

Dobrá věc na těchto samotestech je, že jsou několikanásobně odzkoušeny a jsou absolutně bezpečné – může je vyzkoušet každý. A tím ohromit své kolegy – také to už je několikanásobně vyzkoušeno ;-)

PP páska
PP páska

Autor: Fabian, zákaznický servis Rajapacku

Kategorie: BlogLepicí pásky, páskování, uzávěr obalů
158 views

1 komentár

  • […] Lepicí páska je nutností v každém expedičním skladu, a nejen tam! Je to šikovný pomocník, který nám dovolí bezpečně uzavřít každou krabici nebo zafixovat její dno. Existuje mnoho lepicích pásek, liší se použitým materiálem. K balení zásilek se užívají nejčastěji PP a PVC lepicí pásky, které se liší především cenou. Cena je ukazatelem kvality materiálu, PVC jsou dražší, ale zároveň odolnější. Jsou vyrobené z polyvinylchloridu. PP lepicí pásky jsou sice levné, ale také méně odolné. Základním materiálem je polypropylen. Více o rozdílech mezi PP a PVC si můžete přečíst zde. […]

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vložte komentář

Toto pole fill