Průvodce skladovými vozíky, které vám usnadní práci

4 min čtení 14 září 2023

Skladové vozíky

Pro optimální řízení dodavatelského řetězce a logistiky je důležitá efektivita skladových operací. Pro výkonnost a efektivitu skladu je správné vybavení nezbytné. Jedním z nástrojů, které mohou pomoci zefektivnit skladovací procesy, je manipulační technika. Příkladem takové manipulační techniky mohu být nejrůznější skladové vozíky, díky nimž se zoptimalizuje a zrychlí pohyb zboží ve skladu. V tomto článku se společně podíváme, jaké typy skladových vozíků existují a jak vybrat ten, který se nejlépe hodí pro vaše potřeby.

Jaké jsou typy skladových vozíků

Skladové vozíky můžeme rozdělit do dvou základních kategorií na ruční a automatické. Ruční skladové vozíky pak můžeme dále dělit:

Rudly

Rudly jsou základním skladovým vybavením. Využívají se k přepravě široké škály zboží, především takového, které je baleno v pytlích, krabicích nebo menších baleních. Rudly mají robustní rám se dvěma koly a rukojetí pro snadné manévrování. Jsou vhodnou volbou pro zboží, které je třeba přepravovat jednotlivě nebo v malém množství. Typicky se pomocí rudlu přepravují například pytle s nejrůznějším nákladem (cementem, moukou…), balíky, potraviny apod.

Rudl pro těžký náklad

Plošinové vozíky

Plošinové vozíky se těší velké oblibě díky univerzálnímu využití, skvěle se hodí ve skladech i v kancelářích. Mají robustní ocelovou konstrukci, jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje. Mají 2 otočná a 2 pevná kolečka. Často jsou vozíky vybaveny také protiskluzovou úpravou plošiny, aby se zamezilo posunu přepravovaného nákladu. Dále bývají vozíky vybaveny sklopným madlem pro rychlé složení a úschovu v provozu.

Plošinový vozík

Policové vozíky

Policové vozíky jsou velmi podobné plošinovým vozíkům, na rozdíl od nich však mají navíc další police, na které je možno naložit větší množství zboží.

Policové vozíky

Klecové vozíky

Klecové vozíky jsou vlastně plošinové či policové vozíky, které jsou navíc po stranách chráněny klecí. Ta zabraňuje nechtěnému vypadnutí produktů.

Klecový vozík

Přepravní plošiny a podvozky

Přepravní plošiny a podvozky jsou vybaveny 4 otočnými koly s ochranou a brzdou, jsou obratné a snadno se používají. Jsou ideálním pomocníkem nejen ve skladu, ale i v kanceláři nebo při stěhování.

Přepravní plošina

Paletové vozíky

Paletové vozíky neboli „paleťáky“ jsou nepostradatelným vybavením každého skladu. Vyrábějí se v různých typech, včetně ručních a automatických variant, z nichž každá je přizpůsobena různým nosnostem a způsobům použití. Paletizační vozík je nepostradatelným pomocníkem ve skladu, v průmyslových halách, při výrobě atd. Své uplatnění najdou paletovací vozíky také na velkých prodejních plochách, v supermarketech pro manipulaci se zbožím, s bednami aj.

Ruční paletový vozík

Jak vybrat ten správný vozík pro váš sklad?

Výběr vhodného modelu vozíku by měl záviset především na činnosti, pro kterou bude používán, na druhu skladovaného a přepravovaného materiálu a na skladovacích prostorách a jejich uspořádání. Na samotném vozíku bychom pak měli posuzovat jeho technické parametry, především konstrukci vozíku, maximální nosnost, velikost ložné plochy a poloměr otáčení. Maximální nosnost a velikost ložné plochy určují množství materiálu, který jsme schopni daným vozíkem převézt. Poloměr otáčení udává, jak snadné nebo obtížné je manévrování s vozíkem.

Při výběru vždy zohledněte své potřeby a technická omezení vozíku. Mezi klíčové faktory při rozhodování patří typ výrobků, se kterými budete chtít manipulovat, prostředí, ve kterém bude vozík používán a četnost používání. Pro přepravu různého druhu materiálu a univerzální použití můžete volit například lehký plošinový vozík. Pro častou přepravu těžkého zboží je dobré investovat do robustního plošinového vozíku s pevnou konstrukcí a vysokou nosností. Pro manipulaci s paletami je pak paletový vozík nenahraditelný.

Velký výběr manipulační techniky a skladového vybavení najdete na našich stránkách rajapack.cz

nejlepší témata