Optimální paletizace

2 min čtení 25 července 2011

Pamatujete si ještě klasickou hru Tetris? Přesně na ni jsem si vzpomněla, když jsem měla nedávno možnost navštívit jednoho z našich zákazníků v jeho logistickém centru právě v okamžiku nakládky krabic na palety. Ačkoliv při správném zaplnění prostoru spodní řada, tak jako při Tetrisu nezmizí (naštěstí!), k vítězství vede pouze rovnoměrné rozložení nákladu.

Pokud stohujete pravoúhlé krabice, snažte se vytvářet kompaktní, do sebe vzájemně zaklíněné, stohy. Díky tomu zvyšíte nejen počet kartonů na paletě, ale zároveň stabilizujete celý paletový náklad! Tzv. „ideální případ“ v Tetrisu se v logistickém slovníku nazývá „modulární balení“. Stavebnicové naložení palet bez mezer je možné, pokud pracujete s rozměry krabic, které se dají odvodit od poměru 400 x 600 mm.

Rozměry palet 800 x 1200 mm a 1000 x 1200 mm, které jsou pro paletizaci velmi vhodné, jsou totiž mezinárodně normovány.  Díky nim optimalizujete rozmístění a celkový počet krabic na paletě.

Modulární balení ve tvaru stavebnice
Modulární balení ve tvaru stavebnice

Chcete-li stohovat krabice různých velikostí, doporučujeme dodržet následující pravidla pro efektivní a bezpečnou paletizaci:

• Těžké krabice umístěte ve spodní části, lehké pak v horních vrstvách palety.

• Menší krabice skládejte na paletě jako první a stoh zakončete největšími baleními – tím snižíte riziko nestability jednotlivých drobných kartonů.

Umístění mezer ve vnitřní části
Umístění mezer ve vnitřní části
Rozličné velikosti kartonů na paletě
Rozličné velikosti kartonů na paletě

• Eventuelní mezery mezi krabicemi směřujte vždy do vnitřního prostoru palet – vnější plochy zachovávejte celistvé a kolmé. To zaručuje nejen větší odolnost nákladu, ale usnadňuje navíc jeho zabezpečení opáskováním či fixačními fóliemi.

Vše potřebné při paletizaci jako jsou vázácí pásky, páskovací soupravy, napínací fólie a také ochranné hrany pro zpevnění krabic či zvýšení kompaktnosti palet najdete u firmy Rajapack – stejně tak jako palety a krabice!

Autor: Ludmila, oddělení externího servisu

Komentáře(1)
nejlepší témata