Nevšední historie dnes již všední poštovní obálky

3 min čtení 14 října 2014

Svatební oznámení, tajná obchodní psaní, faktury nebo jednoduše poslední výplata – kdyby všechny poštovní obálky mohly vyprávět o svém obsahu, vyplnily by svýmy příběhy celé romány. I když elektronická pošta tradiční dopisní korespondenci dávno překonala, zůstávají Evropané dopisům v tištěné podobě věrní – ročně je rozesláno okolo 110 miliard obálek. Pro srovnání – v roce 1900 byla rozeslána pouze 1 miliarda poštovních zásilek a 30 let před tím pouze 30 miliónů zásilek s obálkami.

Počátek obálek se začal psát před téměř 200 lety v Brightonu, kde zdejší prodejce papírenského a knižního zboží S. K. Brewer v roce 1820 s pomocí kovových šablon ručně složil první obálku vůbec. To co v současnosti patří ke všednímu, avšak nepostradatelnému artiklu v každé kanceláři, to se řadilo v polovině 19. století kvůli složitému procesu výroby k velmi vzácným a cenově nákladným produktům. Obálky se díky své velké poptávce začaly vyrábět na speciálních obalových strojích s produkcí až 1600 kusů za minutu. Díky tomu se staly masovým artiklem, jejich cena se snížila a začaly být hojně využívány v obchodním i privátními styku. Dnes jsou poštovní obálky nejen papírové, ale také plastové, kartonové, bublinkové, pěnové, z netkaného vlákna, zpevněné lepenkou a další a další. Vybrat si můžete obálky samolepicí bez krycího nebo s krycím proužkem, se zásuvným uzávěrem, s polyesterovými vlákny atd. Rajapack má v nabídce široký výběr poštovních a dopisních obálek v různých variantách, dle potřeby s nebo bez průhledného adresního okénka.

Správně formátování Aneb jak „dostat“ adresu do adresního okénka

Pokud si nejste jisti, jak správně formátovat obchodní dopisy, aby přesně pasovaly do adresního okénka v obálce, můžete si adresu nastavit přímo ve Wordu → Nástroje → Dopisy → Obálky/Štítky. Řada stránek na českém internetu vysvětluje krok za krokem, jak sestavit obchodní dopis, který také odpovídá příslušným normám dle ČSN 88 6101 popř. 01 6910. U dopisů psaných bez adresního okénka platí pravidlo: poštovní známka v pravé horní rohu obálky, adresa příjemce na pravé straně pod známkou min. však 38 mm od horního okraje. Odesílatel má své místo v levém horním rohu. Adresové pásmo má max. výšku 25,4 mm a šířku 76,2 mm. Min. velikost adresního štítku činí 35 x 70 mm.

Díky Brewerovi můžeme dnes s lehkostí zasílat dobře chráněné a rychle zabalené dopisy do celého světa. Obálky nám ušetří čas a spoustu pečetního vosku než jako tomu bylo za císaře pána:). Vaše tajemství však zůstanou zachována stejně jako tomu bylo u prvních prototypů…

nejlepší témata