Nůž „na dlouhém vodítku“

2 min čtení17 června 2010

Názvy jsou jak známo druhořadé a neměly by se přeceňovat. Přesto se na tomto místě nabízí otázka ohledně významu a původu – a to v případě „Zicou“.

Pokud nevíte, o čem mluvím: Zicou je nový držák řezacího nože z nabídky firmy Rajapack, který je minimálně tak mazaný, jak už sám jeho název zní. Zicou je z kovu a je jakýmsi dlouhým vodítkem, na které můžete svůj řezací nůž přivázat. Funguje to následovně: připevníte řezací nůž na Zicou a Zicou pak na Váš pásek. Propojeny jsou Zicou a nůž kovovým lankem asi metr dlouhým, které se podle rozpětí pohybu odvíjí, respektive navíjí. Tím je nůž vždy po ruce připevněn na boku a tak snadno se neztratí. Pokud by Zicou ještě neexistoval, musel by se tento praktický pomocník bezpochyby vynalézt. Ale jak, prosím, přišel ke svému jménu?

Abych pravdu řekl, i přes intenzivní hledání zde nemohu poskytnout žádnou odpověď. Neznám ani význam slova Zicou a ani netuším, proč vynálezci Zicou nazvali Zicou. Pokud to někdo ví, ať mi to prosím urychleně sdělí!

Krátký a rázný zvuk mě ale přivedl na jinou stopu: vzpomínáte si někdo na Zico, „bílého Pelého“? Mnoho lidí považuje tuto brazilskou fotbalovou hvězdu za nejtalentovanějšího středopolaře všech dob. Kam tím mířím: Zico bylo umělecké jméno. Vlastním jménem se Zico jmenoval Arthur Antunes Coimbra. To bylo ale pro spoluhráče a komentátory příliš složité. Zico bylo kratší, výraznější a praktičtější.

A možná je to podobně se Zicou: krátké a mazané jméno pro podobný případ „Podej mi Zicou“ se říká lépe než „ podej mi ten nový připevňovací kroužek pro řezací nůž s odvíjecím páskem“. V zásadě tedy podobně jako u Zico.

Autor: JR, Rajapack

    nejlepší témata