Bezpečnost především: Dobře zabaleno znamená bezpečně doručeno

4 min čtení 19 srpna 2010

Bezpečnost je klíčovým tématem v dopravě. Jedná se přitom jednak o bezpečnost přepravovaného zboží, a jednak o bezpečnost samotné přepravy. Kvalita obalového materiálu má přitom přímý vliv na efektivitu dopravy, překládku a skladování celkově – a tím na úspěšnost každé jednotlivé logistické transakce. Velkoobchodníci s obaly mající vedoucí pozici na trhu, jako je Rajapack, radí proto svým zákazníkům při výběru správného obalového řešení v celém procesu přepravy.

Nehody a poškození přepravovaného zboží se počítají k nejdůležitějším nákladovým položkám přepravy zboží. Přitom by se mnohým případům dalo už v počátku správnou volbou obalového materiálů předejít. K tomu tyto často drobné investice do obalového materiálu oproti drahým následkům škod při dopravě rychle vrátí. Kvalita obalového materiálu proto hraje rozhodující roli a měla by stát v popředí. Na základě vysokých požadavků na bezpečnost v EU a vzhledem k množství nejrůznějšího přepravovaného zboží, se stávají vhodná obalová řešení stále důležitějšími.

 Bezpečnost během celého přepravního řetězce

Svými více než 4.000 obalovými řešeními nabízí Rajapack, s vedoucí pozicí na evropském trhu v oblasti B2B zásilkového obchodu s obalovými materiály, svým zákazníkům široký sortiment obalových řešení pro oblast přepravy. Obal hraje totiž klíčovou roli během celého procesu přepravy. Začíná to již volbou správné krabice.

informační páska
informační páska

Jen v této oblasti nabízí Rajapack 500 různých produktů- od obyčejných klopových krabic z vlnité lepenky až po speciální krabice pro nebezpečný náklad – určené vždy pro danou hmotnost, choulostivost, přepravní cestu nebo skladování daného zboží. Speciální bublinkové fólie, bezpečnostní obálky nebo obalové čipsy nabízejí dodatečnou bezpečnost pro nestabilní zboží. Při uzavírání krabic pak přicházejí na scénu speciální balicí pásky – často s více funkcemi: na jedné straně zabraňují otevření krabice během přepravy a musejí být proto velmi pevné, na straně druhé mají upozorňující či výstražnou funkci – třeba při přepravě zvláště choulostivého zboží jako jsou elektrospotřebiče, sklo nebo porcelán. V sortimentu Rajapacku se nachází v současné době více než 150 různých balicích pásek – k tomu pak speciální štítky pro označení nebezpečného nákladu jako žíravin a hořlavin. Zde však platí zvláštní předpisy: řidiči potřebují speciální licenci, aby mohli takovýto náklad vůbec přepravovat.

 Řešení na míru pro paletové zboží

Také při paletizaci platí heslo bezpečnost především. Právě ve vývozním obchodě je volba správné palety velmi důležitou součástí přepravní bezpečnosti. Ne vždycky je třeba použít europaletu: v současné době existují plnohodnotné alternativy z plastu nebo lisovaných pilin. Výběrovým kritériem je v tomto případě – kromě bezpečné a snadné manipulace – také ochrana personálu před případným poraněním hřebíkem nebo třískami.

Napínací pás
Napínací pás

Na paletě zajišťují zboží balicí pásky či opáskování. Omotání moderní strečovou fólií zabraňuje – spolu s kvalitními napínacími pásy podle normy EN 12195-2 – sklouznutí nákladu. Alternativně lze použít také stabilní a dokonce voděodolná kontejnerová řešení. To má také další výhody, protože speciální bezpečnostní plomby pro kontejnery usnadňují celní proces: tak zabije člověk dvě mouchy jednou ranou.

nejlepší témata