Nenápadný a všudypřítomný – to je papírový tubus

2 min čtení 15 května 2014

Některé věci, které jsou součástí běžného každodenního života, používáme, aniž bychom o tom přemýšleli. Patří prostě k životu, byly už vždycky jeho součástí. Vezměme si třeba trubky, trubičky, roury, tubusy. Od trubiček z rákosí, přes dalekohled pro pozorování hvězd, foukací trubičky jako zbraň pro jedovaté šipky používané různými kmeny, potrubní poštu nebo prostě brčka pro pití lahodných koktejlů – trubičky jsou prostě všude kolem.

Svou tradici mají také ve světě hudby – jako hudební nástroje: původní obyvatelé Austrálie hrají téměř 40.000 let na 2,5 metru dlouhém dechovém nástroji Didgeridoo. Má tvar roury a původně to byl termity vyžraný dutý kmínek eukalyptu. Nikoliv tedy z papíru, jak se používá hudebníky v dalekých krajích. U nás však ano – pro naše účely je nejlepším materiálem lepenka.

 

Et voilà: s našimi papírovými tubusy hnědé nebo bílé barvy si asi žádnou melodii nezahrajete, ale určitě s nimi elegantně a bezpečně zašlete či uskladníte velkoformátové dokumenty. Bez „běžného“ papírového tubusu se dnes už neobejde žádná větší i menší tiskárna, prodejci posterů, architektonická, kartografická či jiná projekční kancelář a další a další firmy pro zasílání či archivaci plakátů, plánů, obrazů, map nebo nákresů či jiného podlouhlého zboží. Mezi širokou nabídkou variant a rozměrů určitě najdete tu správnou velikost!

Papírové tubusy je možno zasílat běžnou poštou a zajistí díky stabilní, spirálovitě stočené lepence neporušenost obsahu během doručení až k příjemci. A aby se nic nevysypalo, jsou součástí balení pro každý zásilkový tubus dvě víčka z plastu.

Možná si po přečtení tohoto poučného blogu teprve uvědomíte všechny možné trubky a roury ve svém okolí. Např. v minulosti velmi oblíbené a stylové kalhoty „roury“ a nebo si udělejte výlet třeba do moravských Troubek.

nejlepší témata