Krabice z vlnité lepenky zaručí ideální ochranu. Ale proč?

3 min čtení27 října 2013

Vlnitá lepenka je již od dob jejího vynalezení v roce 1882 oblíbeným a především odolným výplňovým materiálem pro ochranu produktů před nárazy a otřesy.

Proč je ale lepenka tak stabilní?

Zaprvé – samozřejmě je to díky svému tvaru. Díky svému zvlněním neboli vlnce, která rozprostře bodově působící tlak na velkou plochu,  je daleko odolnější vůči mechanickému tlaku a proražení.

Druhým ovlivňujícím faktorem je kvalita lepení (minimálně) tří vrstev lepenky. Čím lépe se lepidlo vpije do papíru, tím stabilnější je pak lepenka. Známkou kvality je např. test roztržením: čím více zbytků vláken zůstane na obou roztržených vrstvách, tím lépe*.

Třetím odlišujícím znakem je mimo jiné počet zpracovaných vrstev vlny a dělících lepenkových vrstev: obvyklé pro krabice z třívrstvé vlnité lepenky (s jednou vrstvou vlny), krabice pětivrstvé (se dvěmi vrstvami vlny) a sedmivrstvé (se třemi vrstvami vlny). Vrstvy vlny jsou vždy odděleny vrstvou hladkého papíru. Lepenka se třemi vlnami je tedy sedmivrstvá a tím patří mezi nejpevnější papírové materiály. Sedmivrstvé krabice tak mají i nosnost několik stovek kilogramů a jsou nejčastěji využívány pro přepravu a skladování těžkého zboží ve stavebnictvím nebo automobilovém, chemickém i elektroprůmyslu a pro export.

Pevnost lepenky je určována již při výrobě výběrem suroviny.  Podíl starého papíru přitom nehraje tak nedůležitou roli. Vyšší podíl kraftového papíru, tzn. nových čerstvých vláken, vede k vyšší pevnosti, větší odolnosti proti vlhku a tím k vyšší stabilitě vlnité lepenky. .

Průběh vlny vlnité lepenky
Průběh vlny vlnité lepenky

Pro tlumení nárazu je navíc důležitý poměr výšky vlnky (h) a její délky (t) od údolí k údolí. Podle této výšky se vlnky dělí na  typ A (nazývaná také hrubá vlna) přes střední C  a jemnou B, až po vlnku E (nazývaná jako mikrovlna).  Čím je vlna menší, tím se snižuje možnost bezpečného stohování (snižuje se tak odolnost proti staticko-mechanické zátěži) a také tlumící vlastnosti. Obsah papírové krabice tak musí být o to odolnější, tzn., že se musí spolupodílet na vyrovnávání tlaku zvenčí např. materiál vloženého zboží je odolnější, popř. je obalen bublinkovou fólií či fixován výplňovým materiálem flopak atd. Malé vlnky tak mohou být používány pro ploché a stabilní předměty jako jsou časopisy či knihy. Velké vlny je radno použít pro choulostivé zboží. Na druhou stranu je však snadnější a lepší potisk čím je vlnka menší.

* Zdroj: http://www.wellpappe-wissen.de/wissen/wellpappe/bauprinzip/verklebung.html?PHPSESSID=29df69d32f8adede7be340e5fab2a619

Komentáře(1)
    nejlepší témata