Výplň, fixace, ochrana – na správném materiálu záleží!

5 min čtení 30 května 2017

Spolehlivá ochrana při přepravě zboží je velmi důležitá! K tomu patří samozřejmě vedle vysoce kvalitního obalu také ten správný výplňový materiál, který chrání nejen před nárazy a otřesy, ale také před ostatními vlivy při dopravě. Ale jaký je ten nejvhodnější fixační a výplňový materiál?

Jaké materiály budete používat zcela záleží na individuálních faktorech: Jak velké a těžké je přepravované zboží? Chcete zasílat obzvlášť šetrně k životnímu prostředí? Jak citlivé jsou Vaše produkty, např. ochrana proti poškrábání nebo je třeba věnovat zvýšenou pozornost elektronickým součástkám?

Všeobecně platí: pro těžké zboží zvolte vždy silnější, pevnější výplňový materiál, příliš měkký materiál nemůže čelit hmotnosti, a tím zničí požadovaný ochranný efekt! Pro lehké produkty je vhodná měkká výplň.

Balení vzduchovými polštářky, pěnovou fólií nebo fixačními granulemi

Chcete-li poslat křehké předměty nebo citlivé zboží, je tato forma ideálním obalovým řešením. Tyto materiály jsou lehké, s nízkou vlastní hmotností a velmi flexibilní, čímž se dokonale přizpůsobí každému produktu.

Bublinková fólieVýrobek zcela obalený bublinkovou fólií je chráněn ze všech stran proti nárazům a otřesům. Ale také zde platí: Čím těžší produkt, tím větší musí být velikost bublinek! Bublinková fólie s drobnými bublinkami obalí lépe jemné, lehké předměty, zatímco bublinková fólie s velkými bublinami je vhodná pro ostrohranné, masivní produkty. Speciálně pro elektrostaticky citlivé produkty existují bublinkové fólie, které chrání při transportu před elektrostatickým nábojem.

Pěnová fólieZvláště měkkou ochranu poskytují obalové materiály z pěnové fólie. Stejně jako bublinková fólie je i pěnová fólie lehká, chrání proti nárazům a jednoduše se s ní pracuje. Pěnová fólie je velmi šetrná k povrchu a tím zabraňuje poškrábání výrobku. Chrání také před nežádoucími otisky prstů. Bezpečně do ní zabalíte křehké předměty jako jsou skleničky a vázy, ale také zboží s citlivým povrchem – dotykové tablety nebo zdravotnické přístroje.

Tlumicí vlastnosti mají rovněž fixační granule: vyplňují dutiny a zajišťují fixaci produktu v krabici. Nezáleží, zda je zboží hranaté nebo kulaté, fixační granule se přizpůsobí každému tvaru a chrání zboží před nárazy. Pro velkou stabilitu a trvanlivost mohou být granule jednoduše znovu použity v další zásilce.

Fixační materiál z papíru

Ten kdo si myslí, že vzduchové polštářky a pěnová fólie, jsou jediný způsob ochrany, se mýlí! Papírové materiály mají také co nabídnout. Možností je mnoho: od klasického hnědého balicího papíru, přes vlnitou lepenku a mačkaného papíru, až po jemný hedvábný papír, zkrátka vše, co je potřebné pro vyplnění dutin a povrchovou ochranu!

Balící papírVyužijete ho při skladování, přepravě nebo jako pomocníka při stěhování. Výplňový materiál šetrný k životnímu prostředí obalí a ochrání širokou škálu produktů. Také balicí papíry jsou dispozici v různých variantách v závislosti na tom, zda bude balena část stroje nebo porcelánová váza. Odolné proti roztržení, ale jemné k povrchu, tlumí nárazy a chrání před poškrábáním. Přirozenou ochranu nabízí klasická vlnitá lepenka: Vlny působí jako tlumič nárazů! Díky příčným drážkám se může použít jako pružná ochrana baleného produktu nebo složená jako výplň.

SizzlepakVelmi hezky a kvalitně vypadá hedvábný papír. Měkký hedvábný papír je vhodný nejen jako výplň, pro obalení, ale rovněž také jako dekorace! Různé barvy umožňují tento materiál zároveň využít jako dárkový papír. Podobně je na tom také SizzlePak. Tento dekorační papírový materiál vyplní i ty nejmenší prostory. Pro svou barevnost je vhodný k balení dárků, jako jsou dárkové koše, kde na první pohled není patrné, že se jedná o „normální“ výplňový materiál.

Při výplni pomůže také spolehlivá klasika: ekologický mačkaný papír vyplní dutiny všeho druhu a chrání tak obsah kartonu před posunem . Při malé spotřebě lze tuto variantu výplně rychle vyrobit ručně z archů papíru. Pro balení ve velkém stylu se nabízejí profesionální stroje na výrobu výplně. Ekologická výplň se vyrábí stejným způsobem “mačkáním“.

Je jedno, jakou si vyberete. Vhodnou výplní optimálně zaplníte každou krabici a tím ochráníte Vaše produkty na cestách.

nejlepší témata