Tipy, jak stylově zabalit nejen firemní dárky

6 min čtení01 prosince 2021

Péče o zákazníka patří v udržování vzájemného vztahu mezi ty nejzákladnější priority. Jednou z možností, jak své klienty potěšit, jsou samozřejmě dárky. Ty nejen příjemně překvapí, ale také ukazují, jak je zákazník důležitý. Neméně důležité je ale také samotné balení. Stále více preferovanější volbou se stávají balení šetrná k životnímu prostředí. Společnost RAJA nabízí  v předvánočním období několik rad, jaké ekologické obaly využít při balení (nejen) firemních dárků.   

Vhodně zabalený dárek vždy býval a bude znakem větší péče a zájmu o druhé. Pozornost  totiž upoutá hned samotný obal – je to ta první věc, kterou po obdržení dárku spatříme. Může vzbudit nadšení a vyšší očekávání, ale někdy může přinést naopak zklamání. A to platí jak pro osobní dary, tak i ty firemní. Pečlivé a esteticky ladící balení dnes tvoří neodmyslitelnou součást komunikace se zákazníky a klienty, o to více pak s blížím se koncem roku.

Psychologie obalů je velmi významná. Jde o samotné nadšení, které se vhodným obalem umocňuje, i když třeba i tušíme, co v krabici bude. Obdržet na první pohled nevzhledný nebo dokonce poničený dárek není nikdy příjemné. Je tak velmi důležité doručit dárek v pořádku, šetřit na kvalitě obalů se proto nevyplácí,” uvádí country manažerka společnosti RAJA Gabriela Fabianová, a dodává: „Zanechat dobrý první dojem je zkrátka klíčové.”

 

Sáhněte po ekologické alternativě

Možností, jak dárky zabalit, je mnoho, proto je potřeba v prvé řadě znát rozměry dárku a podle toho vybrat vhodný obal tak, aby pasoval na míru. V poslední době je navíc stále větší poptávka po obalech, které mají co nejmenší dopad na životní prostředí. Na tom, být šetrný k životnímu prostředí, si ostatně společnost RAJA dlouhodobě zakládá. „Klíčovou strategií je ekologická odpovědnost. Našim cílem je proto neustále rozšiřovat nabídku, abychom mohli poskytnout stále více ekologičtější alternativy. Už více než 50 procent našich produktů tak představuje zboží šetrné k životnímu prostředí,” říká Fabiánová.

Mezi základní využívané ekologické materiály patří například recyklovatelné kartony, krabice a obaly vyrobené z přírodních surovin nebo obaly, které je možné opakovaně využít. Kromě univerzální recyklovatelné lepenkové krabice patří mezi ty nejoblíbenější papírové tašky. Jejich výhodou je zejména rychlé a jednoduché balení dárku. Hodí se nejen pro osobní dary, kdy se k tašce přidá visačka se jménem nebo přáním, ale i jako firemní dárkové balení s potiskem firmy.

Ekologickou variantu představují dárkové tašky vyrobené z kraftového, tedy recyklovaného papíru, nebo tzv. ZEROTREE tašky. Ty vznikají ze zbytků bavlny v kombinaci s přírodními zdroji, například s trávou. Vyztuženy jsou pak ve spodní části i recyklovanou lepenkou.

 

Buďte nápadití!

Tašky ale nejsou jedinou možností, jak zabalit lahev nebo knihu. K tomu lze využít i samotné lepenkové krabice nebo v případě těch nejmenších dárků i mini kartony. Ty bývají  speciálně uzpůsobené pro dárková balení například i skleněných lahví. Ekologicky šetrné pak jsou i recyklovatelné papírové nebo kartonové obálky určené pro zaslání fotografií, kalendářů nebo knih.

Alternativní možnost představují dekorativní dárkové krabičky, například s magnetickým uzávěrem, které není třeba balit do dalších okrasných obalů. Elegantní krabičky je možné zvolit třeba při darování šperků, kosmetiky nebo sladkostí a navíc je lze i následně prakticky využívat v domácnosti a i ze samotného obalu se tak stane dárek.

Vedle vhodného obalu je důležité pečlivě vybrat také výplň, která chrání dárek před otřesy a případným poškozením. Ideálním řešením je hedvábný papír, který je vyroben z recyklovaných materiálů, bez použití chloru a kyselin. Další možnou výplní je tzv. SizzlePak, což jsou hobliny z kraftového materiálu, které se užívají k ochraně produktů z křehkého materiálu – například sklenic nebo lahví. Výplň může mít navíc dekorativní roli a sladit ji můžete například s firemními barvami, nebo je doplnit o firemní logo.

 

Tradičně a eko zároveň

Potrpíte si na tradičně vypadající dárky a na balící papír nedáte dopustit? Přírodě pomůže i vhodný výběr dekorativních balících papírů. Nabízí se například recyklovaný, kraftový papír, který je zároveň i odolný vůči roztržení. Ten pak může být doplněný o lýkovou stuhu, vyrobenou z rostlinných vláken, kterou lze použít nejen místo stuhy, ale také i jako vnitřní dekoraci.

„Naše obaly jsou vyrobeny z obnovitelných materiálů jako papír nebo lepenka. Díky jejich recyklaci lze například z již jednou použitého obalu vyrobit další produkt. Fungujeme tedy na zásadách oběhového hospodářství, kdy se snažíme snižovat velké množství obalů. Obaly navrhujeme tak, aby vyžadovaly méně materiálu, šlo je recyklovat nebo znovu použít,” popisuje Fabiánová ekologické závazky společnosti RAJA.

    nejlepší témata