Stretch fólie a jejich použití

4 min čtení02 ledna 2017

výplňový materiál, S rozrůstajícím se sortimentem produktů na trhu v oblasti obalového materiálu, se stejnou měrou zvyšuje také frekvence dotazů týkající se hledáním ideálního obalu a balení zboží. Ve světě ochranných fólií se tento trend výraznou měrou projevuje také. Ochranné fólie různých barev, rozměrů a kvalit patří mezi moderní, univerzální obalové materiály. Stávají se nepostradatelným pomocníkem při skladování a paletizaci: náklad spolehlivě fixují, chrání jej před nečistotami, poškozením a v neposlední řadě snižují riziko krádeže. Správná volba fólie Vám výrazně ušetří čas, usnadní práci a v celkovém výsledku sníží náklady na balení.

Klasikou mezi ochrannými fóliemi je tzv. stretch fólie. Díky vynikajícím adaptabilním vlastnostem, vysoké odolnosti vůči protržení a teplotním výkyvům, bezpečně zafixuje palety rozličných velikostí a tvarů. V sortimentu RAJAPACK naleznete také barevné stretch fólie, díky kterým jasně odlišíte obsah na paletách při procesu třídění, a díky jejich neprůhledné ochraně Váš náklad diskrétně zabezpečíte před zraky nepovolaných osob. Samotnou manipulaci s fólií si lze usnadnit výběrem vhodného ručního odvíječe či poloautomatizovaného ovinovacího stroje.

Rozdíly stretch fólie hledejte ve výrobě

Naprostá většina stretch fólií je vyráběna v procesu odlévání – odtud také název „Cast“ fólie. Při výrobě se tekutý granulát rozdělí na vodou chlazený válec a poté se dále zpracovává. Lité transparentní fólie lze podélně natahovat, jsou odolné vůči roztržení a nehlučně se odvíjí. Doporučujeme je použít pro fixaci spíše homogenních výrobků: rovnoměrně naložených palet s ne příliš ostrými hranami.

Foukaná fólie

Stretch fólie Rajapack na paletě
Stretch fólie Rajapack na paletě

Vedle folie s označením „Cast“ se často setkáte s tzv. foukanou fólií. Jak již sám název napovídá – fólie je vyráběna z extrudéru, kdy se při procesu zkapalnění granulátu a s pomocí vzduchu vytvoří bublina. Výslednou tloušťku fólie pak určuje množství vzduchu, rychlost jeho odsávání a druh použitého materiálu. Nesporná výhoda foukaných fólií tkví v jejich mechanických vlastnostech, jako je např: velice vysoká pevnost, napínatelnost, přilnavost a odolnost vůči protržení. Na rozdíl od „Cast“ fólie, je foukaná fólie doporučována pro fixaci výrobků různých velikostí i typů, špičatého zboží atd.

Předepnutá fólie

Do skupiny foukaných fólií řadíme například tzv. super přilnavé stretch fólie. Jsou pevné, odolné vůči chladu a často využívání zvláště pro zafixování palet s vyčnívajícími, ostrými hranami. Perfektně fixuje nesourodý náklad na paletě a s její pomocí jednoduše ovinete rozličné neskladné výrobky, odlitky, stroje či zboží nadměrných velikostí. Dalším druhem fólie – vyráběným v procesu foukání, je tzv. předepnutá stretch fólie. Ideální fólie pro rychlé zajištění Vašeho nákladu. Díky předepnutí nepotřebujete vyvinout téměř žádnou sílu a navíc ušetříte až 20 % času při balení a spotřebujete až o 50 % méně materiálu.

Důležitým rozhodnutím je také volba správné tloušťky fólie. Klíčovým parametrem se pro nás v této otázce stává hmotnost obalovaných předmětů. Zatímco výrobky do hmotnosti 300 kg optimálně zabalíte do fólie o tloušťce 15 mikronů, je u zdvojnásobení hmotnosti potřeba již 20 mikronů tloušťky. Od zátěže 800 kg doporučujeme použít fólii o tloušťce 30 mikronů.

Máte další otázky týkající se problematiky stretch fólie, paletizace či jiných obalových materiálů? Neváhejte a obraťte se s Vašimi dotazy na naše odborné poradce na bezplatné telefonní lince: 800 500 515. Rádi Vám pomohou najít optimální řešení na míru pro Vaši firmu!

    nejlepší témata