Zajištění nákladu: Správné použití stretch fólie

4 min čtení 11 srpna 2016

K zajištění nákladu se nejběžněji používá stretch fólie. Evropská roční spotřeba je více než 1,3 miliónu tun. V samotném Německu jako exportní zemi spotřeba dosahuje 160.000 tun – a tendence stoupá. Napínací stretch fólie se používá k ochraně jednotlivých balíků i pro zafixování nákladu na paletě. Neboť sesunutí nebo překlopení jednotlivých balení nejenže poškodí zboží, ale také ohrožuje bezpečnost všech zúčastněných osob.

barevna-strojni-napinaci-folie-rajastretch_PDT01630Stretch fólie: Jaké množství je ideální?

Výše uvedená spotřeba napovídá o širokých možnostech použití. V německých průmyslových podnicích se balí a ovíjí dnes a denně. Je však stretch fólie využívána efektivně?

Ano i ne! Nezáleží na množství použitého materiálu, ale na vlastnosti fólie a správné aplikaci.
Nejvyšší stabilitu nabízí stretch fólie tehdy, je-li napínaná přímo při aplikaci, protože jen tak tvoří nezbytnou vratnou sílu potřebnou k fixaci nákladu. Mějte na paměti, že ručním ovíjením není nikdy dosaženo takové vratné síly jako při nasazení poloautomatického ovinovacího stroje. Ruční ovinování slouží především jako ochrana proti prachu a vlhkosti, méně k zabezpečení nákladu.

Automatické ovíjení: Horní a spodní ovin, křížové ovíjení

Automatické ovíjení za pomoci mobilního ovinovače palet poskytuje vyhovující fixaci nákladu. Tento mobilní pomocník obzvláště dbá na horní a spodní ovin – dvou „slabin“ baleného nákladu. Pro stabilitu nákladu je to však velmi rozhodující:

pruhledna-strojni-napinaci-folie-rajastretch_OFF_CZ_0632Spodní ovin

Pro získání stabilního nákladu je důležité spojení nákladu s nosičem, obvykle s paletou. Doporučujeme alespoň 8 až 12 „spodních ovinů“ pro stabilní spojení nákladu s paletou ve dvou krocích: poprvé před vlastním procesem ovíjení, podruhé při následném spojení.

Horní ovin

Náklad v horní vrstvě je vystaven vysokým setrvačním silám, např. při brždění kamiónu. Proto je zapotřebí dostatečné stabilizace v horní části nákladu. Zatímco jsou pro střední část baleného nákladu zpravidla dva oviny dostačující, v horní části doporučujeme v závislosti na hmotnosti 4 až 5 ovinů.

Křížové ovíjení

V ideální případě je stretch fólie nejprve vinuta spirálovitě směrem vzhůru a hned poté spirálovitě směrem dolů podél nákladu. Výsledné křížové vinutí dodává nákladu optimální fixaci. K zajištění nákladu proti sesunutí a převržení zpravidla postačí dvě vrstvy křížem vinuté napínací stretch fólie.
Takto dobře obalená paleta o hmotnosti přibližně 440 kg obstála při testu úhel sklonu 34° a tím i síly cca 0,67 g – což je více než pohyb vznikající při brždění kamiónu.

poloautomaticky-ovinovaci-stroj-siat-f1-m_OFF_CZ_0586Omotat si někoho kolem prstu

Náš poloautomatický ovinovací stroj nabízí dva programy ovíjení – horní + spodní ovin nebo pouze horní ovin. S ovinovacím strojem můžete uzavřít až 150 palet za den. Mechanická regulace tahu fólie Vám zaručí  bezproblémový provoz. Balicí stroj je vybaven senzorem pro snímání výšky palety a nastavitelná je i rychlost otáčení točny. V našem sortimentu najdete vhodnou černou a průhlednou strojní napínací fólii.
• Max. nosnost točny: 2400 kg
• Max. výška ovinu: 2100 mm
• Max. rozměr palety: 800 x 1200 mm
• Dodání do 1 týdne
• Napětí: třífázové 3x 400 V
• Záruka 2 roky

samolepici-obal-doprovodnou-dokumentaci-rajalist-standardni-kvalita_OFF_CZ_0269Průvodní dokumenty

A když se nám povedlo dokonale zabalit zásilku, je důležité ji správně označit a přidat k ní potřebné dokumenty. K bezpečnému převozu výborně poslouží samolepicí obal na doprovodnou dokumentaci. Vybrat si můžete z variant s potiskem, nebo bez potisku. Všechny důležité dokumenty budou součástí zásilky a budou dostatečně chráněné před nepříznivými vlivy počasí a před ztrátou.

nejlepší témata