Post-it® – lístečky jako umění

2 min čtení07 listopadu 2016

Každý z nás určitě používá větší či menší samolepicí čtverečky, na kterých uchovává důležité myšlenky. Ale takové čtverečky nejsou dobré jen pro zachování poznámek, se kterými Vás šéf propustil z jednání. Dají se využít i jako obrázky připomínající staré hranaté počítačové animace. Nevěříte? Přesvědčí Vás o tom následující článek a videa.

Vznik Post-it® umění

V Paříži, v létě 2011 svedli zaměstnanci dvou protilehlých kancelářských budov boj o mistrovský pohár. V červnu, v pařížském předměstí Montreuil zaměstnanci firmy na počítačové hry Ubisoft polepili okna kanceláří různými barevnými lístky Post-it® tak, že z malých lístků vznikly postavy mimozemšťanů. Zaměstnanci v protilehlých kancelářích banky BNP Paribar přijali tuto výzvu a pomocí Post-it lístečků vznikla v oknech mozaika zajíců „sestřelujících“ mimozemšťany. Tak začala „válka“ a z Paříže se tento souboj s pomocí malých barevných lístečků přesunul mezi lidi v celé Evropě.

POST-IT UBISOFT (video)

Metoda je stará a jednoduchá!

Umění tvorby z mnoha malých, různobarevných částí ve smyslu velkého uměleckého díla je téměř stejně staré jako lidstvo samo. První mozaika vznikla před více než 400 tisíci lety. V římské říši byla mozaika nejrozšířenější formou umění. Za každou z těchto prací spočívá neskutečná obětavost a trpělivost – největší mozaikový obraz o rozloze 880 m² se skládá přibližně z 800 tisíc kamínků a nachází se jako obruba na „Haus des Lehrers“ na Alexandrově náměstí v Berlíně.
Tato technika, spočívající ve snaze udělat z mnoha malých dílků „velkou věc“ se i dnes těší velké oblibě. Najdeme ji v koupelnách stejně tak jako v oknech kanceláří.

Udělej si sám!

Nemusí to být právě 800 tisíc Post-it® lístečků. V kanceláři se v průběhu jednoho roku těchto barevných pomocníků „nasbírá“. Nechejte své fantazii volný průběh a polepte jednoduše k radosti kolegy a sousedních zaměstanců okna kanceláře. Jednoduchý návod na klasiku z Post-it®- umění „Vyrobte si Pac-Mana“ najdete zde.
A jak nejlépe odstranit taková umělecká díla z lístečků? Podívejte se na toto video!

    nejlepší témata