Ochranné pracovní rukavice pro Vaše ruce

3 min čtení18 června 2012

Ruce jsou naším důležitým kapitálem. Proto je nutné tento „pracovní“ nástroj preventivně chránit před přímým působením nepříznivých vnějších vlivů, který by je mohly jakkoliv poškodit.  Pracovní rukavice jsou nezbytné hned z několika důvodů. Chrání nejen naši pokožku, ale také materiály, které v rukavicích zpracováváme. V současnosti na trhu najdeme širokou nabídku dle oblasti použití, typu materiálu, povrchu, vlastnosti uchopení…

Rukavice se používají nejen v chemicky agresivním, prašném, masném či jinak znečištěném prostředí, ale také ve sterilních podmínkách, kde je nutné zachovat absolutní čistotu při práci.  Při výrobě jemné elektroniky, počítačových čipů atd. by mělo jakékoliv znečištění ve formě kontaktu techniky s  pokožkou fatální následky. Minimálně stejně škodlivý důsledek může mít kontakt elektronických součástek se statickým nábojem. Pro tyto případy je vhodné používání rukavic s označením „ESD“ (ESD znamená electrostatic discharge a poskytují dokonalou ochranu před elektrostatickým nábojem).

Pracovní rukavice pro jemnou motoriku

V pracovním prostředí, kde jsou rukavice používány skutečně jako ochrana před přímým kontaktem materiálu a pokožky rukou, může být důležitým faktorem citlivost prstů. Tyto pracovní rukavice zamezí znečištění a zanechání otisků prstů na sensibilních produktech. Úpletové balvněné, nitrilové, latexové, vinylové či elastanové rukavice jsou optimálně určeny pro precizní práci: jsou jemné, elastické a zajišťují bezpečné uchopení.  Vyrábějí se z materiálů jako je bavlna, nylon, vinyl nebo PE, které zabezpečí ideální hmatovou citlivost.

Jednorázové rukavice

 

Nitrilové rukavice
Nitrilové rukavice

 

Jednorázové rukavice nacházejí uplatnění  zvláště v lékařství, v potravinářském průmyslu, optice nebo laboratořích. Díky použitému materiálu (jako např. latex, nitril, vinyl…) tvoří „druhou“ kůži na každé ruce. Citlivost prstů není ničím omezena. Díky přímému kontaktu kůže s různými povrchy je také důležitým prvkem snášenlivost pokožky –  co je pro jednoho bezproblémové, může u jiného vyvolat alergickou reakci. To platí i pro pudrované pracovní rukavice: tenká vrstva pudru na vnitřním povrchu rukavice na jedné straně usnadňuje navlékání a svlékání, avšak na straně druhé nemusí být snášena každou pokožkou. Jednorázové rukavice poskytují dobrou ochranu před mnoha tekutými látkami.

Vysoce odolné pracovní rukavice

 

Zesílené rukavice Docker
Zesílené rukavice Docker

 

Ostatní oblasti, kde jsou ochranné rukavice nepostradatelné, je pracovní prostředí, kde na ruce působí řada tepelných faktorů nebo velmi vysoké teploty  (např. při svařování) nebo naopak extrémní chlad, dále při nebezpečí  pořezání nebo v provozech, kde jsou ruce vystaveny mechanickému tlaku a dráždění, jako je tomu například u hrubých prací na stavbách, v dílnách nebo ve skladu. V takových případech slouží pracovní rukavice naprosto jasně jako efektivní ochrana rukou před materiálem resp. před pracovním prostředím.

Při koupi se vždy informujte o použití a vlastnostech, kterými mi měli Vaše pracovní rukavice disponovat.

Vyplatí se  to:  jde přece o Vaše ruce!

    nejlepší témata