Lepicí pásky: jaké je jejich nejběžnější použití, jejich druhy a z čeho se vyrábějí?

6 min čtení 13 června 2023

Lepicí pásky

Lepicí páska se v dnešní době stala nepostradatelným pomocníkem ve skladech, logistice, kancelářích, ale i domácnostech. Existuje mnoho různých druhů lepicích pásek, každá pro jiný účel použití: těsnící pásky, izolační pásky, výstražné, oboustranné a mnoho dalších. Dnes se společně podíváme na lepicí pásky blíže. Jaké je použití lepicích pásek? Z čeho se vyrábí lepicí pásky? Jaké jsou nejběžnější typy lepicích pásek?

Lepicí pásky

Konstrukce všech lepicích pásek je v základu velmi podobná. Lepicí páska je složena z určitého podkladu, který tvoří charakteristické vlastnosti pásky, takovýmto podkladem může být například plast, látka nebo papír. Další nedílnou součástí lepicích pásek je lepidlo, které dotváří její charakteristické vlastnosti a musí především udržet trvalou přilnavost. Nejčastěji používanými druhy lepidel jsou kaučuková a akrylová.

Důležitou vlastností a jeden z důvodů, proč jsou lepicí pásky tak oblíbené, je snadné použití – není třeba je zahřívat ani smáčet, stačí pouze přitlačit k danému povrchu.

Papírové lepicí pásky

Dělení lepicích pásek

Lepicí pásky můžeme dělit z několika hledisek, například podle účelu použití nebo podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Jak se dělí lepicí pásky podle způsobu použití?

Podle účelu mohou být pásky děleny například takto:

Vlastnosti daných pásek se odvíjejí od jejich způsobu použití. Například papírové malířské pásky jsou ekologicky šetrným výrobkem, lze je snadno ručně trhat, lze je používat k zakrývání podlah nebo parapetů, jejich odstranění je snadné a lepidlo nezanechává na povrchu žádné zbytky.

Balicí pásky jsou užitečné zejména v dopravě – k utěsňování, zajišťování, uzavírání a balení různých zásilek. Tyto pásky se vyznačují vysokou odolností, vyrábí se v nejrůznějších šířkách a mohou být vyrobeny z různých materiálů (PVC, PP, papír). Často je zde i možnost potisku a personalizace balicích pásek.

Personalizované pásky

Izolační pásky se skvěle hodí pro elektroinstalace a izolace elektrických vodičů, jelikož se vyznačují vynikajícími izolačními vlastnostmi. Montážní pásky jsou velmi pevné a silně přilnavé k veškerým typům povrchů, jsou také velmi odolné. Tyto pásky jsou velmi univerzální a mohou být použity pro různé účely, např. pro utěsnění dveří a oken, pro různé opravy, upevnění apod.

Textilní pásky

Oboustranné lepicí pásky jsou univerzálním pomocníkem v domácnosti, kanceláři i ve skladu. Mohou být využity nejrůznějším způsobem, pro lepení různých typů materiálů, například plakátů, podlahových krytin, koberců a mnoho dalšího.

Jaké materiály se používají na výrobu lepicích pásek? Jak můžeme dělit lepicí pásky podle materiálu?

Pásky můžeme dělit také například podle materiálu podkladu (nosného materiálu) nebo podle druhu použitého lepidla.

Nosný materiál má za úkol nést lepicí hmotu a pojivo. Tím také určuje pevnost v roztržení a roztažitelnost lepicí pásky.

Nejčastěji využívanými druhy nosného materiálu lepicích pásek jsou:

Kromě těchto nejběžněji používaných materiálů existují i další podkladové materiály, jako je bavlna, netkaná textilie a viskóza pro textilní pásky a kov (např. hliníková lepicí páska) pro lepicí pásky, které se používají především v průmyslu, obchodu a stavebnictví.

PP

PVC

Papír

Výhody

odolnost proti roztrženívysoká odolnost proti roztrženíšetrné k životnímu prostředí
vysoká okamžitá přilnavostvysoce trvanlivéaž 100% recyklovatelné
cenově výhodnétiché odvíjenítiché a snadné odvíjení
snadné odvíjeníodolnost proti vlhkosti a teplotělze odtrhnout ručně
k dispozici s hot-melt, akrylovým nebo přírodním kaučukovým lepidlemlze snadno potisknoutvelmi dobrá okamžitá a trvalá přilnavost

Nevýhody

nemá dobrou dlouhodobou přilnavostnení šetrné k životnímu prostředínízká pružnost
hlasité odvíjení (ale existuje i tichá PP páska pro nehlučné odvíjení)dražší než PP a papírové páskyneprůhlednost

Použití

pro lehké až středně těžké krabice, které nejsou skladoványpro středně těžké až těžké kartony, vhodné i pro skladovánílehké až středně těžké kartony, vyztužené až pro těžké krabice

Lepicí pásky můžeme rozlišovat i podle typu lepidla, nejčastěji využívanými lepidly jsou tyto 3:

  • Hot-melt (Syntetický kaučuk) – syntetické lepidlo, přilne na mnoho povrchů
  • Akrylové lepidlo – syntetické lepidlo, trvale přilnavé
  • Přírodní kaučuk – silné a trvanlivé, nezanechává stopy, ekologická varianta lepidla
Hot-meltAkrylové lepidlo

Přírodní kaučuk

Výhody

vysoká počáteční přilnavost (rychle se přilepí a okamžitě přilne)nepřetržitá přilnavost a dobrá lepivost (vhodné zejména pro přepravu na dlouhé vzdálenosti)vysoká lepicí síla, rychlá přilnavost
cenově výhodnévysoká průhlednostšetrné k životnímu prostředí
za normálních podmínek dobré těsnící vlastnostivhodné pro delší skladování a venkovní použití díky vysoké odolnosti proti UV záření a stárnutí (max. 1 rok)široká škála použití díky mnoha variantám silných a slabých lepidel
snadné odvíjenísnadné odvíjenídobrá teplotní odolnost

Nevýhody

nízká odolnost proti UV záření a stárnutí (max. půl roku)omezená možnost recyklace kartonůnízká odolnost proti UV záření a stárnutí (max. půl roku)
hlasité odvíjenícitlivost na teplotupři delším skladování žloutne
citlivost na teplotuslabší počáteční přilnavostmožné barevné rozdíly způsobené přírodním produktem

 

Při výběru lepicích pásek je důležité zvážit především k jakému účelu budeme pásku využívat, abychom vybrali pásku dostatečně pevnou a odolnou nebo naopak snadno odlepitelnou a ručně odtržitelnou. Dobré je také zvážit materiál lepicích pásek, pokud to účel dovoluje, můžeme často sáhnout i po ekologičtějších variantách.

nejlepší témata