Lepenka jako šetrný směr balení. Kterou si vybrat a proč?

4 min čtení06 března 2023

Lepenka je klíčovým obalovým materiálem díky svým praktickým vlastnostem a široké využitelnosti a také z hlediska udržitelnosti. Použít papír místo plastu je dnes nejoblíbenější způsob, jak balit šetrněji. A proto na trhu stoupá obliba tohoto obalového materiálu. Jaké jsou možnosti výběru lepenek? Jaký typ zvolit pro přepravu zboží?

Ochrana výrobku během přepravy či skladování je závislá na výběru tloušťky kartonu. Čím je výrobek křehčí nebo těžší, tím větší ochranu potřebuje, a proto je i obal silnější.

Lepenka je složena z plochého, vlnitého a dalšího plochého papíru. Je možné ji sestavit z několika vrstev. Čím více drážek, tím je karton silnější a odolnější.

Třívrstvá lepenka je nejtenčí tloušťka lepenky. Je ideální pro balení lehkých výrobků, které nejsou citlivé na nárazy při přepravě a skladování. Je vhodná například k zasílání oblečení nebo ložního prádla. Tato lepenka s jednou drážkou je obecně dostačující pro malé objednávky doručované v málo rizikových přepravních podmínkách.

K čemu je dobrá drážka?

K zajištění výrobku v obalu se používá výplňový materiál, který omezuje nárazy na vnitřní stranu. Používá se také k oddělení různých předmětů, aby se netřeli nebo do sebe nenarážely. Drážka kartonového obalu slouží k vyplnění mezery v obalech. Zabraňuje nárazům na vnější straně obalu, které by mohly poškodit samotný obal i výrobky uvnitř. Pětivrstvá lepenka s dvojitým drážkováním je o 50% pevnější než lepenka s jednoduchým drážkováním. Je ideální pro ochranu křehkých výrobků nebo výrobků, jejichž hmotnost neumožňuje použití třívrstvé lepenky. Ta vydrží hmotnost až 40 kg, a proto se používá například k balení knih, dekorativních předmětů, malých domácích spotřebičů, nádobí a pod. U nejkřehčích výrobků je nutné dobré zaklínění, aby se maximalizovala ochrana uvnitř obalu.

Kdy zvolit pětivrstvou lepenku?

Zesílená lepenka s dvojitou drážkou je o 50% odolnější, je tlustší, a obsahuje bariéru proti otřesům a riziku perforace. Obsahuje tlumič nárazů, který chrání obsah schránky v případě nárazu a vydrží zatížení až 70 kg. Je odolná proti prasknutí, vlhkosti, změnám teploty a svislému stlačení, a proto se doporučuje pro vývoz polotěžkých nákladú v obtížných přepravích podmínkách.

Sedmivrstvá vlnitá lepenka

Navzdory své nízké hmotnosti je sedmivrstvá lepenka s trojitou drážkou o 30% pevnější než zesílená deska s dvojitou drážkou. Je to nejsilnější a nejlépe chránící typ, který umožňuje chránit obsah schránky v případe nárazu v důsledku kolize. Tento typ lepenky vydrží velmi silné zatížení (až 500 kg). Je proto ideální pro krabice, které lze přepravovat na paletách, nebo pro přepravu velmi těžkých výrobků, jako jsou domácí spotřebiče nebo například nábytek. Díky trojnásobné tloušťce  je odolná proti prasknutí, vlhkosti, teplotním výkyvům a vertikálnímu stlačení. Je velmi pevná a lze ji opakovaně používat. Její trojitá tloušťka stěny chrání velmi křehké předměty, jako jsou elektronické výrobky, umělecká díla nebo skleněné lahve. Díky svým vlastnostem se trojitá drážková lepenka doporučuje pro náročnou přepravu, vývoz a dlouhodobé skladování.

Sedmivrstvá lepenka

Co brát v úvahu při výběru?

  • Správný rozměr šetří přírodu i náklady. Je také zásadní pro bezpečí zboží
  • Povaha zboží určuje, jaký typ balení zvolit. Specifická obalová řešení navrhnou odborníci.
  • Křehké zboží je třeba balit s opatrností, do obalu je vždy vhodné přidat tlumicí materiál
  • Obal je vyjádřením myšlenky firmy a proto je vhodné přidat naň logo firmy
    nejlepší témata