Které pracovní a ochranné rukavice upotřebíte ve své firmě či provozovně?

3 min čtení27 března 2024

Pracovní rukavice jsou nezbytným ochranným pracovním prostředkem, který pomáhá udržet ruce v bezpečí nejen při manuální práci. Ocení je lidé pracující v těžkém průmyslu, ale také zahrádkáři či kutilové. Podle čeho ochranné rukavice vybírat a na jaká kritéria se zaměřit?

Jaký typ ochrany pracovní rukavice poskytují?

Pracovní rukavice představují jeden z nejvýznamnějších ochranných prostředků a v mnoha odvětvích jsou každodenní součástí práce. Své upotřebení najdou nejen v provozovnách a firmách, kde zaměstnanci pracují rukama, ale také v domácnosti. Chrání ruce před drobnými úrazy, ale také proti zašpinění.

Existuje několik různých typů ochrany:

Tři základní kategorie

 1. Kategorie I (CAT. I) – nízká ochrana.
 2. Kategorie II. (CAT. II) – střední ochrana – například proti mechanickému nebezpečí.
 3. Kategorie III. (CAT. III) – vysoká ochrana – například při práci s chemikáliemi, při nebezpečí spálení nebo naopak omrzlin a vážným úrazům rukou.

Typy pracovních rukavic

Ochranné rukavice jsou vyrobeny z různého materiálu, který se liší svými vlastnostmi i odolností. V nabídce RAJA najdete pracovní rukavice:

 • Kožené rukavice šité z kvalitní hovězí, kozí a vepřové kůže poskytují velmi dobrou ochranu. Chrání ruce při práci ve vlhkém i suchém prostředí a oceníte je také ve venkovním prostředí za každého počasí.
 • Bavlněné rukavice jsou pohodlné a vhodné k manipulaci s předměty, v chladném prostředí a také při činnostech, kdy se lze ušpinit nebo poranit.
 • Latexové rukavice jsou vhodné pro jednorázové použití. Vyrábí se z přírodního kaučuku, díky kterému vynikají vysokou pružností.
 • Nitrilové rukavice nachází využití v mnoha různých odvětvích. Jsou taktéž určené pro jednorázové použití. Avšak nejčastěji se s nimi můžete setkat ve zdravotnictví a potravinářství. Lze je ale pořídit i do domácnosti, například při úklidu. Zajistí základní ochranu rukou.
 • Vinylové rukavice se snadno nasazují i sundávají a chrání ruce před nečistotami.
 • Textilní pracovní rukavice vám zajistí dobrý úchop a jsou oblíbené zejména mezi zahrádkáři, ale například i při práci v automobilovém průmyslu.
 • Protiskluzové jsou vhodné pro lepší úchop a práci s kluzkými předměty.

 

Výběr rukavic podle pracovního zaměření

Při výběru ochranných rukavic záleží vždy na tom, o jakou práci se jedná, v jakých podmínkách pracujete, s jakými předměty a jak dlouho.

 • Práce s tupými předměty, které nepředstavují vysoké riziko poranění: V takovém případě jsou vhodné kožené, kombinované nebo bezešvé rukavice vyrobené z nitrilu, PVC nebo latexu.
 • Pro manipulaci s kluzkými předměty zvolte protiskluzovou ochranu.
 • Práce z ostrými, horkými či studenými předměty vyžaduje rukavice, které poskytují vysokou ochranu. Měly by obsahovat aramidové vlákno, které zabraňuje spálení nebo pořezání.
 • Při používání chemikálií vsaďte na speciálně upravené rukavice určené právě k tomuto účelu.
 • Na ochranu proti úrazu od elektrického proudu je vhodné zvolit izolační gumové rukavice.

Všechny důležité požadavky kladené na ochranné rukavice jsou stanoveny v normě EN 420.

  nejlepší témata