Jak správně napsat adresu na obálku obyčejného dopisu?

3 min čtení03 května 2024

Rozhodli jste se po dlouhé době poslat dopis prarodičům, nebo potřebujete jen poslat fyzický dokument na úřad? Vzhledem k tomu, že spousta informací se dnes posílá digitálně, není divu, že lidé zapomněli na pravidla nadepisování obálky. Pojďte si s námi osvěžit paměť, jak se obálka nadepisuje.

Vyberte si obálku

Pro standardní archy do hmotnosti 20 g a maximální velikosti 23,5 × 12 cm postačí standardní obálka C5 nebo C6. Pokud posíláte objemnější dokument, zvolte zesílenou poštovní obálku s lepenkovou stěnou. Pro ochranu malých a lehkých zásilek poslouží speciální bublinková obálka.

Jak správně nadepsat obálku?

Do levého horního rohu obálky napište svou adresu. Nezapomeňte na své jméno a příjmení, ulici a číslo domu, PSČ a město. Nad adresu můžete také napsat „Odesílatel“.

Odesílatel

Petr Mlynář

Okružní 404
370 02 České Budějovice

Do pravého dolního rohu obálky napište adresu osoby, které dopis posíláte. Nezapomeňte na oslovení „Pane/Paní” a pod něj uveďte své jméno a příjmení, ulici a číslo domu, PSČ a město. V případě, že posíláte zásilku do firmy, napište také její název.

V tomto případě však oslovení psát nemusíte, protože dopis posíláte celé společnosti. Pokud posíláte dopis do zahraničí, uveďte pod PSČ a město také zemi adresáta. Poštovní známku nalepte do horní části nad údaje o adresátovi.

Vážená paní

Lucie Nováková

Vodičkova 86

123 45 Praha

 

Čeho se vyvarovat při nadepisování obálky?

Nikdy nepište na obálku tužkou, propisovací tužkou nebo gumovacím perem. Používejte modré nebo černé pero. Dbejte na to, aby písmo bylo dostatečně velké a dobře čitelné.

Velikost písma by neměla být menší než 3 mm. Pro lepší čitelnost a zamezení chybám doporučujeme psát tiskacím, nikoli psacím písmem. Pokud trpíte dysgrafií nebo neovládáte psaní kurzívou a chcete, aby dopis vypadal reprezentativně, můžete adresu vytisknout. Použijte písmo 12b.

Pokud při vypisování obálky uděláte chybu, text neškrtejte ani nepřepisujte, raději si pořiďte novou obálku. Je dobré mít doma v zásobě několik obálek, abyste je měli vždy po ruce. Vybrat si můžete z naší nabídky.

Jak napsat adresu na balík?

Pro psaní adresy na balík nebo krabici platí stejná pravidla jako pro psaní na obálku. Mějte na paměti, že čím větší je krabice, tím viditelnější by měly být informace. Proto na balík umístěte štítek s adresou odesílatele a adresou adresáta.

etikety-dokumentacia-zasielky

Štítek si můžete vytisknout online na webových stránkách České pošty nebo si ho můžete vyzvednout na pobočce. Doporučujeme také uvést telefonní číslo adresáta, aby ho kurýr mohl kontaktovat. Pokud posíláte křehké předměty, nalepte na krabici výstražnou etiketu. Etikety pro přepravu a manipulaci naleznete v naší nabídce.

    nejlepší témata