Jak se vyrábí obaly na dokumentaci

3 min čtení 03 května 2012

Samolepicí obaly na dokumentaci zná každý. Je nalepen na všech možných zásilkách a jasně upozorní na důležité transportní dokumenty, které se vztahují k přepravovanému zboží.  Navíc chrání doklady jako jsou dodací listy, účty, záruční listy, návody na použití či faktury před poškozením a povětrnostními vlivy počasí. V nabídce se nachází rozlišné množství variant, potisků a velikostí pro optimální výběr dle rozměrů a účelu použití samolepicího obalu.

Avšak jak se tyto  užitečné obálky na doprovodné dokumenty vlastně vyrábí? Náš dodavatel, firma Debatin, nám pro Vás na tuto otázku rád odpověděl:

Průhledné obaly na dokumentaci

Na počátku stojí velká role silikonového papíru. Tato role je za velké rychlosti odvíjena a vinutý fóliový papír prochází strojem, ve  kterém se na něj nanáší  horké lepidlo o teplotě 180°C. Při dalším postupu je spojena dolní část fólie obálky s papírem. Nyní se přidá druhá folie z vysoce průhledného polyethylenu. Ta zajistí transparentní viditelnost a čitelnost dokumentů, které do obalu později vložíte. Obě fólie jsou svařeny k sobě. Na závěr se na samolepicí část obalu přilepí krycí proužek, který se nachází na vrchním ústí obálky. Nepotištěné obaly na dokumentaci jsou strojově krájeny, vždy v řadách vedle sebe po čtyřech kusech. Po tomto kroku jsou od sebe ručně odděleny, aby se mohla provést co možná nejlepší kontrola kvality. Zaměstnanci jakost produktů testují ihned při balení hotových výrobků.

Výhodou nepotištěné průhledné obálky je nejen univerzální použití na paletách, bednách, balících, tubusech, ale také bezproblémové skenování informačních etiket přepravních a zásilkových společností, což např. u obálky s červeným potiskem není možné.

Potištěné obaly na dokumentaci

Potisk obálek zřetelně signalizuje informaci o vložených dokladech. V nabídce naleznete nejen standardní český potisk „DOKUMENTY K ZÁSILCE“, ale díky vícejazyčným variantám jako např. „PACKING LIST“ nebo „DOKUMENTY K ZÁSILCE – DOCUMENTS ENCLOSED – DOKUMENTE“ atd. se dá bez problémů použít při mezinárodní přepravě zboží.

Při výrobě je tento text tisknut na obal ještě před stříháním. Po  nanesení první barevné vrstvy  přichází na řadu tepelné foukání. Rozpouštědlo se vypaří a barva zaschne.  Nyní prochází obaly na dokumentaci druhým barvícím válcem, který natiskne černým písmem text. Aby se barva dala na obálku optimálně nanést, je plocha k potisku samozřejmě předem zdrsněna. Takto se i vícebarevný potisk nerozmaže.

nejlepší témata