Problematika plastů #1​

3 min čtení17 března 2020

Problematika plastů #1

Možná si to mnohdy neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás – i tam kde bychom to nečekali. Jsou to například i čajové sáčky, ze kterých se uvolňují mikroplasty.

Tento článek by vás měl navést k tomu, abyste spolu s námi byli ekologičtější!

Problém vody, nejen té mořské

V mořích a oceánech plave více než 268 tisíc tun plastů. Některé studie dokonce ukazují, že více než 70% plastů se nachází pod vodní hladinou. Plast se také objevil na nejhlubším místě planety  – v Mariánském příkopě, který je bezmála 11 kilometrů hluboký.

Díky světovým veletokům např. Nil nebo Jang-c’-ťiang se plasty dostávají zase dál do moří a oceánů.

Zamysleme se každý nad tím, jestli opravdu poctivě třídíme, nebo se snažíme omezit alespoň spotřebu plastových obalů. Protože podle OSN do roku 2050 bude v oceánech plavat více plastů než ryb. (1)

Ikdyž jsme území bez přilehlých moří a oceánů, tato problematika by nám neměla být lhostejná. Buďme tedy společně ekologičtější!

Co můžeme udělat, abychom omezili spotřebu plastů?

V dnešní době existují naštěstí už alternativy, pojďme si jich pár přiblížit.

Plastová vs. Papírová / ocelová / skleněná / bambusová brčka

Druhy brček

Dobrou zprávou je, že se plastová brčka pomalu stahují z prodeje. Nicméně stále se s nimi ještě v obchodech setkáváme. Sáhněte proto buď po papírových brčkách. Například při vašich domácích oslavách nebo firemních akcích. Doma můžete vyzkoušet znovupoužitelná brčka – například ocelová či skleněná.

Plastový sáček vs. znovupoužitelný sáček na ovoce/zeleninu/pečivo

Mikrotenové sáčky jsou velkým problémem. Vidíme je úplně všude – na silnicích, v přírodě, v řece nebo moři. Znovupoužitelné sáčky jsou alternativou plastových sáčků na jedno použití. Mohou se použít na zeleninu, ovoce, pečivo ale i na ostatní potraviny jako například ořechy. Mezi naše měsíční dárky pro zákazníky, jsme takové sáčky zařadili a můžete se na ně na našem webu těšit už v květnu!
Znovupoužitelný sáček od RAJA

Třídit a třídit…

Správným tříděním plastů pomáháme tomu, aby byly plasty dále recyklovatelné. Věděli jste že pokud hodíte do žlutého kontejneru PET láhev, měli byste z ní odstranit etiketu, která je nejčastěji vyrobená z PVC? Polyvinylchlorid, tedy PVC do žlutého kontejneru nepatří, jelikož obsahuje chlór.

V dalším článku na téma ekologie se podíváme na využití použitých obalů a jejich recyklaci.

    nejlepší témata