DRUHY A ROZMĚRY POŠTOVNÍCH OBÁLEK A OBALŮ

4 min čtení 31 května 2022

Ať už posíláte své zboží prostřednictvím pošty, kurýrem nebo přepravní společností, vždy byste měli zvolit správný druh obálky podle druhu zásilky. Na výběr máte mnoho rozměrů a materiálů. Který je však pro Vaši zásilku ten nejlepší?

Nejste si tím jisti? Tak právě pro Vás jsme připravili následující přehlednou tabulku doplněnou o další zajímavé informace, které jistě v budoucnu využijete.

Formát obálkyRozměry (šířka x délka)Vhodné použití
DL110 x 220 mm⅓ A4 (dvakrát přehnutá A4)
C7/681 x 162 mm⅓ A5 (dvakrát přehnutá A5)
C6114 x 162 mmA6 (dvakrát přehnutá A4)
C6/5114 x 229 mm⅓ A4 (dvakrát přehnutá A4)
C5162 x 229 mmA5 (jednou přehnutá A4)
C4229 x 324 mmA4
C3324 x  458 mmA3
B6125 x 176 mmC6
B5176 x 250 mmC5
B4250 x 353 mmC4
E4280 x 400 mmB4

Obálky se také liší způsobem uzavření. Rozlišujeme tři základní varianty:

  • Obálky s navlhčeným páskem jsou asi nejklasičtějším způsobem uzavření obálky. Funguje to tak, že se navlhčí jedna klopa obálky a nalepí se na druhou. Také je to jediný způsob, který je možné použít pro strojové zpracování obálek.
  • Samolepicí obálky mají na obou klopách obálky naneseno lepidlo, takže je stačí otočit a přilepit k sobě.
  • Obálky s krycím páskem jsou vybaveny páskem, který chrání lepidlo nanesené na jedné klopě. Po jeho odtržení stačí pouze nalepit.

A nakonec je potřeba ještě zvážit materiál ze kterého je obálka vyrobena. Zde je potřeba vzít celou řadu faktorů, včetně křehkosti zasílaného předmětu a způsobu dopravy.

PLASTOVÉ OBÁLKY plastove-obalky

Pokud hledáte obal, který se nepoškodí a který odolá povětrnostním podmínkám, plastové obálky jsou ideální volbou. Snadno do nich zabalíte tričko, povlečení, peřinu, ale i krabici od bot. Jejich velkou výhodou je, jak už bylo řečeno, jejich voděodolnost a odolnost vůči roztržení. Navíc jsou měkké a flexibilní a snadno se uzavírají s pomocí samolepicí klopy. Plastové obálky zaručí, že Vaše zásilka bude chráněna po celou dobu, ať už zvolíte jakýkoliv druh přepravy. Pokud chcete šetřit životní prostředí sáhněte po kartonových nebo kraftových obálkách.

bublinkove-obalkyBUBLINKOVÉ OBÁLKY

Bublinkové obálky jsou nejčastěji využívány pro přepravu poštou. Jsou kvalitní a dostačující ochranou pro křehké produkty. Dobře tlumí nárazy, šetří Vaše náklady za poštovné díky nízké vlastní hmotnosti a snadno se uzavírají díky klopě se samolepicím proužkem. Jsou ideální pro zasílání drobné elektroniky, pastelek, CD a DVD nosičů, bonboniér atd. Rozměrů se také nabízí mnoho – od malých obálek 100×165 až po A3+, což je velikost vhodná mimo jiné i pro kalendáře.

kartonovy-obalKARTONOVÉ OBÁLKY

Kartonové obálky z hladké či mikrovlnité lepenky jsou ideální pro zasílání výrobků z papíru – katalogy, kalendáře, diáře, výroční zprávy, knihy, sešity, ale také pro CD a DVD. Poskytují dostatečně pevnou ochranu pro papírové druhy zásilek, snadno se uzavírají – ať už s pomocí zásuvných lamel nebo samolepicích proužků – a vypadají reprezentativně. Jsou vhodné jak pro zasílání poštou, tak i kurýrními službami. Obálky jsou opatřeny praktickou perforační nití pro snadné otevření.

PAPÍROVÉ OBÁLKYpapirove-obalky

Papírové obálky jsou nejběžnější a naleznete u nich největší nabídku rozměrů. Využití naleznet hlavně v běžné korespondenci, kdy zasíláme dopisy, faktury a jiné paírové zásilky. Hlavní výhodou je nízká hmotnost, dostupnost a ekologičnost. Některé obálky se také vyrábí s okénky se zaoblenými rohy. Rozlišujeme dle umístění okénka na ty obálky, které je mají vpravo, vlevo, nahoře nebo dole. Vzdálenost okénka od hrany obálky pak musí být nejméně 12 mm z důvodu výroby.

 

Všechny naše obálky najdete zde.

nejlepší témata