Může papír přežít digitální éru?

3 min čtení 24 ledna 2017

První předpovědi o bezpapírovém světě byly odvážně vyřčeny již v 70. letech minulého století a předpovídali kompletní digitalizaci v průběhu 90. let. Když se však podíváme do jakékoliv společnosti bez ohledu na její velikost, je víc než jasné, že jsme od absolutní digitalizace a světa bez papíru ještě pořádně daleko.

Jak to tedy ve skutečnosti je se spotřebou papíru?

Dle údajů publikovaných na stránkách World Association of Newspapers and News Publishers množství vyrobeného papíru a kartonu ve světě stoupá, i když v USA a Evropě mírný pokles výroby pokračuje. Rok 2014 byl v objemu celosvětové výroby papíru rekordní a dosáhl hodnotu 406,5 miliónů tun.

Celosvětově největším producentem i spotřebitelem papíru a kartonu je Čína. Právě ona v rekordním roce 2014 vyprodukovala 25 % a spotřebovala 26 % ze světové výroby papíru a kartonu. Na druhém místě ve spotřebě papíru byly Spojené státy americké, na třetím Japonsko a na čtvrtém místě Německo.

V celosvětovém měřítku dokonce stoupá i množství spotřebovaného papíru na osobu. Za posledních 5 let se toto číslo zvýšilo ze 47 kg na 57 kg papíru za rok. Papír tedy rozhodně nevymírá.

Dobrou zprávou je, že se nezvyšuje jenom výroba papíru, ale i jeho recyklace. Recyklační poměr papíru se za posledních 15 let v Evropě zvýšil o téměř 20 procentuálních bodů a v roce 2015 dosáhl 71,5 %.

Není ani pravdou, že by výroba papíru způsobovala hromadné kácení stromů. Dle dat Confederation of European Paper Industries (CEPI) se v papírenském průmyslu použije pouze 13 % vytěženého dřeva.

Papír a jeho staro-nové místo v digitálním světě

Papír má ve světě byznysu své klasické, ale i inovativní místo. Téměř polovina z vyprodukovaného papíru se využívá v balicím průmyslu a více než třetina jako grafický papír. Moderní svět však pro papír přináší i nové možnosti využití. Dokonalým příkladem je třeba multimediální karton, který má zabudovanou obrazovku HD video se zvukem. Takové obaly by pak v budoucnu produkty nejen chránili, ale také pomáhaly vzdělávat.

Digitalizace tedy papír nezabíjí, pouze minimalizuje jeho zbytečné plýtvání. Věříme, že společností, které vidí za papírem i stromy bude pořád přibývat.

 

Papír v digitální éře

nejlepší témata