Je ekologické balení i ekonomicky výhodné?

4 min čtení 01 listopadu 2023

Ekologické balení = ekonomické balení?

Téma ekologického balení je v poslední době velmi aktuální. Na jedné straně roste poptávka po šetrných obalech ze strany zákazníků. Na druhé straně mají firmy obavy z možného zvýšení nákladů. Dá se vůbec skloubit ekologie s výhodnou ekonomikou při výběru vhodného obalu?

Jak poznat, že balíte opravdu ekologicky?

Není vždy snadné jednoznačně definovat, co je a co není „ekologický obal“. Záleží na mnoha faktorech. Zaměřte se proto na ty aspekty balení, které můžete jako firma přímo ovlivnit:

  • Výběr materiálu – jaký materiál zvolíte pro samotný obal i případnou výplň? Papír, lepenka, plasty, sklo, kovy, dřevo – to vše má různé ekologické dopady.
  • Minimalizace obalu – dá se použít menší krabice, která lépe padne na produkt? Lze omezit množství či úplně vynechat výplň? Správná velikost a minimalismus snižují uhlíkovou stopu.

Oba tyto aspekty – volba materiálu i velikost obalu – mají zásadní vliv jak na ekologičnost, tak na konečnou cenu balení. Pojďme se na ně podívat detailněji.

 

Ekonomické hledisko: Jsou opravdu eko obaly dražší?

Mezi firmami koluje zažitý mýtus, že ekologicky šetrné obaly automaticky prodraží balení. Ve skutečnosti to ale není pravidlem. Z ekonomického pohledu záleží především na konkrétním případu:

  • U křehkých výrobků, které vyžadují ochrannou výplň, může být levnější varianta zároveň právě tou „ekologičtější“. Například papírové výplně do krabic jsou dnes cenově dostupnější než klasické polystyrenové.
  • Naopak u oděvů a textilního zboží zpravidla vychází lépe plastové obálky a sáčky, které jsou levnější než papírová alternativa.
  • Velký potenciál úspor tkví také v promyšlené minimalizaci obalů. Například menší krabice s nižší spotřebou výplně může výrazně snížit konečné náklady.

Nelze tedy paušalizovat, že ekologicky šetrné obaly jsou vždy dražší volbou. Z ekonomického pohledu zcela zásadně záleží na konkrétním případu a správné optimalizaci obalu.

Využijte eko produkty: Jaké materiály zvolit?

Pokud se díváte na balení z pohledu ekologie, měli byste volit šetrnější materiály, jako je papír a lepenka, biologicky rozložitelné plasty, sklo či dřevo.

Naopak méně vhodné z ekologického pohledu jsou běžné plasty na ropné bázi. Ty by se měly v obalech používat úsporně a pouze v odůvodněných případech.

 

Sizzle Pak

 

 

Psychologické hledisko: Co chtějí zákazníci?

Při uvažování o ekologii balení nezapomínejte ani na důležitý lidský faktor – poptávku a očekávání zákazníků. V poslední době se stále více ukazuje, že lidé vyhledávají a oceňují firmy smýšlející ekologicky. Ukazuje se, že více než polovina evropských spotřebitelů je ochotna zaplatit vyšší cenu za výrobky s menším obsahem plastů.

Ignorovat ekologii jako významný spotřebitelský trend by pro firmy bylo krátkozraké. Naopak investice do „zelenějších“ a udržitelnějších obalů může posílit image značky a loajalitu zákazníků.

Jak tedy nejlépe skloubit ekologii s ekonomikou při výběru obalů?

Bohužel neexistuje univerzální rada vyhovující každé firmě. Vždy je potřeba individuálně zvážit konkrétní potřeby a možnosti:

  • Pečlivě porovnat materiály z ekonomického i ekologického hlediska.
  • Poskytnout zákazníkům možnost dobrovolně zvolit ekologičtější variantu balení.
  • Být inovativní a hledat chytrá řešení, která spojí ekologii s úsporou nákladů.

Při hledání ideální rovnováhy mezi ekologií a cenou vám mohou pomoci i konzultace s odborníky na ekologické obaly.

Máte dotaz ohledně eko obalů a jejich nákladů? Kontaktujte nás, rádi se s vámi podělíme o naše zkušenosti.

nejlepší témata