Jak se vyrábí bublinková fólie?

4 min čtení 13 listopadu 2019

Ochranné obaly, jako je bublinková fólie, mají jednu z nejdůležitějších rolí, při balení zboží. Udržují předmět v bezpečí před nárazy a otřesy, a díky tomu se tak dostane v pořádku ke svému majiteli.

Bublinkové fólie jsou lehké, silné a měkké, snadno se s ní pracuje a nabízí úžasnou ochranu pro cokoli – a kromě toho, praskání bublinek pomáhá proti stresu! :)

V tomto článku se zaměříme na bublinkové fólie v detailu; podíváme se na to, jak se fólie vyrábí, jak byla vynalezena a jak může být použita pro balení. Mimo jiné jak ji také recyklovat!

Jak se tedy bublinková fólie vyrábí?

Bublinový obal je vyroben z drobných korálků pryskyřice, téměř jako zrnka rýže. Pro jejich různé vlastnosti se používá několik různých pryskyřic, které jsou kombinovány do materiálu, který známe a používáme jako bublinkovou fólii.

Drobné pryskyřicové kuličky jsou roztaveny na více než 450° C, kde se spojují a tvoří do tenkého filmu, který je základním materiálem pro výrobu bublinkového obalu. Tento film se pak zploští na požadovanou tloušťku, než se zavede do válců s malými otvory.

Jak film putuje přes tyto válce, za pomoci podtlaku, se vytvoří malé otvory, které zapříčiní tvorbu vzduchových bublin. Aby z bublin neunikl vzduch, přilepí se druhá fólie a díky ní se uzavře vzduch uvnitř bublin.

Nakonec je řezán na šířku a perforován, takže může být navinut do velkých, průmyslových rolí. Vyrobené bublinkové fólie putují na kontrolu kvality.

Bublinkové fólie

Revoluční vynález!

Bublinková fólie byla vynalezena v roce 1957, ne jedinou osobou, ale dvěma vynálezci jménem Alfred Fielding a Marc Chavannes.

Alfred a Marc se nesnažili vytvořit obalový materiál, ale ve skutečnosti se snažili vymyslet trojrozměrnou hmatovou tapetu tím, že spolu utěsnili dva sprchové závěsy!

Bohužel, jejich vynález se nepodařilo prodat jako tapetu, takže se pokusili prodávat ji jako skleníkový izolátor, také s omezeným úspěchem. Teprve o několik let později v roce 1961, kdy bylo plně realizováno balení a ochrana nabízená jejich vynálezem.

Název „Bubble Wrap“ byl označen korporací Sealed Air (která byla založena Alfredem a Marcem) a IBM se stala jejich prvním velkým zákazníkem, který ji používal k ochraně citlivých počítačů během přepravy. Více než 50 let později se používá po celém světě a je dnes jedním z nejběžnějších obalových materiálů.

Je bublinková fólie recyklovatelná?

Tento úžasný materiál nejenže vyniká skvělou ochranou, ale překvapivě může být také recyklován. Tato část se bude zabývat často kladenou otázkou: „je bublinková fólie ekologická?“

Existuje několik způsobů, jak můžete fólii recyklovat; nejběžnějším způsobem je recyklace do žlutých kontejnerů na plast.

Jestliže chcete jít úplně jinou cestou. Je možnost používat mačkaný fixační papír. Je ale potřeba počítat s tím, že je ho potřeba použít o maličko více, abyste dobře zafixovali zboží.

Jak balit s bublinkovou fólií?

Bublinková folie

Jak jistě víte, bublinková fólie má plochou stranu a s odpruženými bublinami. Otázka tedy zní: „jakým způsobem zabalit zboží, aby nedošlo k jeho poškození během přepravy?

Doporučujeme balit vždy bublinami dovnitř k produktu, aby při přepravě docházelo k odpružení přímo na produktu. Nezapomeňte také použít lepicí pásku na uzavření obalu.

Pokud přepravujete zásilky s několika položkami uvnitř, lze bublinkovou fólii použít k vrstvení a separaci, což poskytuje měkkou vrstvu vzduchového polstrování a zároveň zabraňuje tomu, aby se výrobky během přepravy volně pohybovaly.

K dispozici jsou nejen fólie v rolích, ale také bublinkové sáčky. Ty jsou vhodné především pro malé choulostivé výrobky, jako jsou třeba šperky, kosmetika nebo malé elektronické výrobky. Pozor ale právě na elektro výrobky! Nejlepší je využít antistatické sáčky, které zabraňují statiskému výboji.

V RAJAPACKU jako každý měsíc, pro Vás máme speciální akci -20% na vybrané bublinkové fólie. Akční ceny najdete na www.rajapack.cz!

nejlepší témata