Cesta k udržitelnosti: poznejte ekologické certifikáty od A – Z

3 min čtení20 února 2024

Každý je alespoň jednou v životě viděl, ale ne každý ví, co znamenají. Ano, mluvíme o ekologických certifikátech. Setkáváme se s nimi každý den, nejčastěji při nakupování. Věděli jste ale, že se ekologické certifikáty používají i při balení?

Udržitelná alternativa

V dnešní době se stále více lidí snaží žít udržitelněji a nějakým způsobem přispívat k lepšímu životnímu prostředí. Jedním z mnoha řešení je používání produktů s ekologickými certifikáty. K čemu vlastně slouží? Díky nim snadno zjistíte, které výrobky spotřebovaly méně vody, nebo které neznečistily přírodu chemickými látkami.

Praktický tip: Pokud chcete balit ekologicky, výborným řešením jsou také recyklovatelné obaly. Ty mají s ekologickými certifikáty společný cíl – dosáhnout environmentální udržitelnosti.

 

Certifikát FSC

Zkratka FSC představuje anglické spojení ,,Forest Stewardship Council“. Výrobky s tímto certifikátem označují, že dřevo použité k jejich výrobě bylo vytěženo legálně a pochází z dobře obhospodařovaných lesů. Takové lesy jsou nejen ekologicky, ale také ekonomicky a sociálně udržitelné. Certifikát FSC se dělí na tři základní typy:

  • FSC 100 %: Toto logo se nejčastěji nachází na výrobcích, které pocházejí z čistého dřeva a které nikdy nebyly smíchány s jinými materiály.
  • FSC MIX: Takové výrobky obsahují směs dřeva, recyklovaného materiálu, případně kontrolovaného dřeva, které se vytěžilo ze stromů, jež nejsou geneticky modifikovány.
  • FSC RECYCLED: Výrobek se vyrobil ze 100 % recyklovaných materiálů a splňuje požadavky šetrného hospodaření.

OK Compost

Jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších ekologických certifikátů je OK Compost. Ten potvrzuje, že výrobek lze kompostovat. Může se jednat o označení OK Compost Industrial, které lze nalézt na výrobcích, které lze rozkládat v průmyslových kompostárnách.

Existuje také označení OK Compost Home. Takový ekologický certifikát zaručuje rozklad i v zahradním kompostéru.

Nezapomeňte: Označení OK Compost se nejčastěji používá na kompostovatelné pytle na odpad nebo obálky.

Ecolabel

Ekologický certifikát EU Ecolabel najdete na výrobcích, které ve všech procesech výroby a likvidace snížily svůj dopad na životní prostředí na minimum. Na tuto značku často dosáhnou jen ti nejlepší. Výrobky s ekoznačkou jsou také známé tím, že splňují nejvyšší ekologické standardy podle směrnic EU.

Fair Trade

Ekoznačka Fair Trade se uděluje především domácím výrobkům. Cíl těchto výrobků spočívá v pěstování s ohledem na životní prostředí. Často se jedná o výrobce, kteří pěstují čaj, bavlnu nebo banány. Prostě produkty, které používáme každý den.

Také v naší nabídce objevíte široký výběr ekologických obalů a kancelářských potřeb a doplňků. Rádi se staneme vaším odpovědným partnerem.

    nejlepší témata